Co se děje s tělem 48 hodin, 3 měsíce a rok po poslední cigaretě? Na úroveň nekuřáka se dostane až po 15 letech

Kouření je závislostí, která lidskému organismu příliš neprospívá. Kuřáci mohou trpět zdravotními problémy, u některých dochází až k rozvoji rakoviny a srdečních problémů.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Kouření je společností relativně tolerovaná závislost. I když se nesmí kouřit všude, spoustu kuřáků to neodradí a svoji cigaretu si nenechají vzít. Nevadí jim ani to, že kouření způsobuje problémy se zdravím. Určitě stojí za to vědět, že zanechání kouření má na lidský organismus veskrze pozitivní vliv. Tělo má totiž schopnost regenerace. Lékař Panagis Galiatsatos, MD se zabývá léčbou následků kouření, zejména obstrukční plicní nemoci, kterou řada kuřáků trpí.

Proč je kouření nezdravé

Při spalování tabáku v cigaretách dochází ke vzniku škodlivých a karcinogenních látek. Jejich celkový počet dosahuje čísla 5 000. Kromě toho se uvolňuje nikotin, jenž způsobuje závislost na cigaretách. Nebezpečné je i pasivní kouření, kdy nekuřáci vdechují kouř kuřáků v místnostech, kde se kouří. I proto se stále rozšiřuje prostor, který je před kuřáctvím chráněný – veřejné prostory, společné prostory domů, restaurace.

Když jeden den nekouříte

Už po 20 minutách, kdy nekouříte, se puls i krevní tlak ustalují na normálních hodnotách. Prokrvení těla se zlepší. Při kouření se tkáním nedostává tolik kyslíku, protože ho nahrazuje oxid uhelnatý. Už po 8 hodinách po poslední cigaretě se hladina kyslíku začne zvyšovat na běžnou úroveň. Po 24 hodinách se hladina nikotinu v krvi snižuje na zanedbatelné množství a omezuje se zároveň riziko vzniku srdečního záchvatu.

Je třeba vydržet alespoň jeden týden nekouřit

Po 48 hodinách začínají růst dříve poškozená nervová zakončení a zlepšuje se citlivost smyslů. Po 72 hodinách odvykání kouření kuřák zjišťuje, že se mu lépe dýchá. Je to proto, že průdušky se více otevírají, což usnadňuje výměnu kyslíku a oxidu uhličitého. Zvyšuje se kapacita plic. Kuřáci, kteří zvládnou být celý jeden týden bez cigarety, mají větší šanci na to, že tohoto zlozvyku zanechají.

iZdroj fotografie: Pixabay
Kouření možná vypadá mužně, ale je hodně nezdravé

Po třech měsících odvykání kouření

Jeden měsíc je dlouhá doba. Kuřák při odvykací kúře začne pociťovat příliv energie a omezení dušnosti při cvičení. V plicích porostou vlákna odpovědná za zdraví tohoto orgánu. Tři měsíce po poslední cigaretě se zlepšuje plodnost žen a sníží se riziko předčasného narození dítěte.

Co se stane po půl roce nekouření

Když kuřák vydrží půl roku nekouřit, určitě si všimne, že je schopný řešit stresové situace bez nutnosti si zapálit cigaretu. Pravděpodobně bude také méně kašlat, protože dýchací cesty budou čistější, pokud nejsou vystavené působení nezdravého a karcinogenního cigaretového kouře.

Jeden rok po poslední cigaretě

Lidské tělo má opravdu velkou schopnost regenerace, protože po roce nekouření se dramaticky zlepšuje zdraví kuřáka, nyní už bývalého. Lépe se mu dýchá, netrpí dušností a hlavně ušetří spoustu peněz, které by jinak za cigarety vydal. S každým dalším rokem se pak výrazně snižuje riziko vzniku srdečního záchvatu. Po 15 letech od poslední cigarety je toto riziko na stejné úrovni jako u člověka, který nikdy nekouřil.

Proč jste vlastně začali kouřit?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články