Doma je má každý, jejich sílu zná však málokdo. Jen pár listů vyléčí hned 15 nemocí

Jestli ve vaší přírodní lékárně mezi bylinkami chybí ořechové listí, pak je ideální doba pro nápravu. Sesbírejte, nasušte a pečujte o své zdraví.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Vlašské ořechy patří mezi jedny z nejzdravějších ořechů, které si můžete dopřát. Totéž platí i o jejich listech. Listy ořešáku přetékají vitamíny a dalšími rostlinnými sloučeninami, které mají téměř zázračný vliv na lidské zdraví. Připravit si z nich můžete mnoho receptů – ať už pro vnitřní nebo zevní použití.

Listy vyženou spoustu nemocí

Když budete využívat ořechové listy správně, podaří se vám posílit srdce a podpořit správou funkci cév. Tím si snížíte riziko kardiovaskulárních onemocnění na minimum. Dále se vám zlepší metabolismus. Ořechové listí umí snižovat hladinu cukru v krvi, takže se poperou i s cukrovkou. Pro zevní aplikaci vám přijdou vhod antiseptické a antibakteriální účinky ořechových listů. Urychlují hojení ran, léčí zánět a poradí si také s mykózou.

A to výčet ještě nekončí. Ořechové listy pomáhají léčit anémii, chronickou únavu, bolestivou menstruaci i některé pohlavní choroby. Nejčastěji se používají k léčbě zánětů trávicího traktu. Pomáhají také na kožní problémy. Extrakt z ořechových listů dokonce podporuje léčbu tuberkulózy.

Jak na sběr listů

Listy sbírejte koncem května a začátkem června. Vybírejte zdravé listy. Nesmí mít na sobě žádné zbarvení nebo jiné nepřirozené znaky. Listy oddělte od řapíku. Nasbírané listí sušte na tmavém a vzdušném místě. Správně usušené listy by měly zůstat zelené. Pokud vám některé zežloutnou, vyhoďte je. Ty suché zelené uzavřete do těsnící nádoby, například šroubovací sklenice.

Vlašský ořech na stromě iZdroj fotografie: Pixabay

Recept na nálev z ořechových listů

Nálev z ořechových listů vám udělá dobře při průjmech a zánětech v trávicím traktu. Za pomocí gázy nebo vatového tamponku ho můžete používat zevně na pleť s akné, impetigem nebo záněty. Nejlépe působí jako obklad.

Co budete potřebovat?

  • 1 lžíci rozdrcených ořechových listů
  • 250 ml vroucí vody

Postup přípravy receptu:

  1. Dejte rozdrcené listy do sklenice.
  2. Zalijte 250 ml vroucí vody.
  3. Nechte hodinu louhovat.
  4. Po uplynutí doby přeceďte a konzumujte.

Aplikace a dávkování:

Nápoj popíjejte třikrát denně po třetině šálku. Ideální je vypít dávku před každým jídlem.

Recept na koupel z ořechových listů

Pokud vás trápí hnisavé vyrážky, puchýře nebo ekzémy, určitě vyzkoušejte koupel z ořechových listů, které dokážou krásně ulevit. Dávkování by se mělo pohybovat od 0,5 až 1 kg mletých listů na 1,2 l vody. Nechte podusit 30 minut. Poté přidejte do stejného množství vody o teplotě 37-40 °C a ponořte problematická místa.

Samotná konzumace vlašských ořechů přináší mnoho zdravotních výhod. Uvidíte sami.

Jak využíváte léčivou sílu přírody kolem vás vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články