Dosáhnutí orgasmu je pro spoustu žen nadlidským úkolem. Existuje ale léčba –⁠ problém se nazývá orgasmická dysfunkce

Intimní chvíle jsou důležitou součástí života dospělého člověka. Problémy v sexu ale často vedou k nespokojenosti, která může úplně zničit partnerský vztah.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Když to mezi párem neklape v ložnici, odrazí se tento stav velmi často i v partnerském soužití. Minimálně jeden z partnerů bude emocionálně frustrovaný. Na vině bývají různé příčiny, ať už je to celková nespokojenost se vztahem, únava a stres nebo různé dysfunkce, které také k nepohodě v intimní oblasti přispívají. Jaké jsou poruchy sexuálních funkcí u žen? Patří mezi ně i orgasmická dysfunkce, říká lékař Chris Kraft, PhD., který se tímto zabývá ve své praxi.

Jaké příčiny stojí za orgasmickou dysfunkcí

Faktorů, které ovlivňují u žen schopnost dosáhnout orgasmu, je hned několik – fyzické, emocionální a psychologické. Patří se především zdravotní stav, kam řadíme přítomnost některých nemocí, jako je cukrovka, deprese či úzkosti. Také léky mohou negativně tento stav ovlivňovat. Týká se to hlavně léků na depresi typu SSRI. Na vině ale může být plachost, kulturní nebo náboženské přesvědčení, sexuální zneužívání v minulosti, stres či problémy se vztahy.

Jak probíhá diagnostika orgasmické dysfunkce

Existují hned několik typů orgasmické dysfunkce. Může to být stav, kdy orgasmu žena nikdy ve svém životě nedosáhla. Další variantou je obtížné dosahování orgasmu za předpokladu, že někdy v minulosti to nebyl problém. Diagnostika tohoto problému by měla být svěřena do rukou odborníka, který provede kontrolu zdravotního stavu a zeptá se na sexuální historii. Žena může také podstoupit vyšetření u gynekologa.

iZdroj fotografie: Pixabay
Problémy v intimní oblasti se často promítnou i do vztahu partnerů

Léčba orgasmické dysfunkce záleží na příčině

Aby byla léčba dobře cílená, je třeba při jejím nasazení vycházet z příčin orgasmické dysfunkce. Pokud je na vině špatný zdravotní stav, je nutné začít ho začít léčit. Pomáhá také kognitivně behaviorální terapie prováděná školeným specialistou. Další možností léčby je párové poradenství. Někdy se léčba přiklání k podávání estrogenní hormonální terapie.

Jak vypadá výhled pro ženy s orgasmickou dysfunkcí

S tímto problémem se někdy ve svém životě setká téměř každá žena. Sexuální libido velmi ovlivňuje psychická pohoda a stres do ní rozhodně nepatří. Neschopnost dosáhnout orgasmu je nepříjemná. Na druhou stranu spousta žen prožívá své intimní chvíle s partnerem velmi dobře i v situaci, kdy orgasmus nemá. Vždy je nutná shoda a komunikace mezi partnery. Někdy pomůže na orgasmu za každou cenu nebazírovat, pokud je jinak žena spokojená a orgasmus ke štěstí nepotřebuje.

Jak jste na tom v intimní oblasti vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články