Vyčistěte plíce od cigaret v několika jednoduchých krocích. Jedině tak zbavíte tělo škodlivin a toxinů

Určitě není lehké přestat kouřit po tolika letech, ale za ten výsledek to opravdu stojí. Je to důležitý krok pro očistu celého organismu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zajímá vás třeba to, jak dlouho trvá, než se vyčistí plíce od všeho, co se na nich usadilo během doby vašeho kouření? Neexistuje žádné rychlé řešení, chce to jen trpělivost a čas, ale existuje pár způsobů, které napomůžou k očistě celého těla. Pojďte si přečíst pár rad a způsobů k samočištění organismu, kterými se ve své praxi zabývá například lékařka Deborah Weatherspoon.

Vyčistí se plíce po kouření samy?

Po tom, co přestanete kouřit, budete mít neustálé nutkání si zapálit znovu, ale nedělejte to, za ten výsledek to opravdu stojí. Plíce se dokážou zregenerovat samy, chce to jen čas. Jen co přestanete kouřit, se začnou vaše plíce pomalu uzdravovat. Samozřejmostí je také to, že rychlost uzdravování souvisí také s tím, jak dlouho jste kouřili a jak velké je poškození tkáně.

Cigaretový kouř iZdroj fotografie: Uživatel Kruscha / Creative Commons / Public Domain

Jestliže kouříte již několik let, máte zcela jistě jedno z těchto dvou chronických onemocnění, emfyzém či chronická bronchitida. Při emfyzému se v plicích nachází malé vzduchové vaky nazývané alveoly, ty napomáhají k výměně kyslíku v těle, ale při tomto onemocnění se alveoly zničí, což zničí i povrch plic. Při bronchitidě jsou zaníceny menší dýchací cesty vedoucí do alveolů, což zhoršuje průchodnost kyslíku. Onemocnění se nazývá chronická obstrukční plicní nemoc, zkráceně CHOPN.

Existuje i přírodní cesta pro vyčištění plic

Je mnoho způsobů, které napomůžou k regeneraci plic. Například kašel, ten napomáhá vykašlávat hlen, který se při kouření usazoval. To pomůže k očištění dýchacích cest a jejich průchodnosti pro kyslík. Dále může pomoct cvičení, to vám pomůže zůstat aktivní, a dokonce zlepší funkci plic. Můžete začít třeba procházkou, díky níž budete mít větší přístup ke kyslíku.

Model plic iZdroj fotografie: Autor neznámý / Creative Commons / CC BY SA

Vyhýbejte se také pasivnímu kouření, prachu, plísním a chemikáliím, podpoří to funkci plic. Když budete pít teplé tekutiny v dostatečném množství, hlen v těle se bude lépe vykašlávat, což urychlí proces uzdravování a kašel rychleji vymizí. Mezi horké nápoje můžete zařadit i zelený čaj, ten má protizánětlivé vlastnosti, které zabraňují některým plicním onemocněním.

Dále je možnost vyzkoušet páru. Při parní terapii se vdechuje pára z horké vody, což snižuje zánět v dýchacích cestách, tato praktika se používá hlavně u lidí s CHOPN. Můžete jist protizánětlivé potraviny, nezabrání sice zánětu plic, ale může vše zmírnit, nebo oddálit. Mezi tyto potraviny patří borůvky, třešně, špenát, kapusta, olivy a mandle.

Co se během kouření stane s vašimi plícemi?

Plíce fungují tak, že se při nádechu dostane vzduch do průdušnice, ta se následně rozdělí na dvě průdušky, které vedou do každé z plic. Průdušky se rozdělí na malé průdušinky neboli bronchioly, to jsou nejmenší dýchací cesty, kterým se také říká alveoly. Během kouření se do vašich plic dostane přes 600 sloučenin, které prokazatelně způsobují rakovinu a jiné nemoci.

Rakovina plic iZdroj fotografie: Uživatel Harrygouvas / Creative Commons / CC BY SA

Tyto sloučeniny můžou negativně působit na mnoho orgánů ve vašem těle. Například srdce, ve kterém se zužují cévy, díky tomu krev neproudí tak, jak má, a dostává se do těla méně kyslíku. Může se objevit i infarkt. Dále to má vliv na mozek, kvůli nikotinu se méně soustředíme. Dýchací systém se může zanítit, což vám způsobí zadýchávání. A nakonec plodnost, v průběhu kouření se snižuje plodnost, sexuální touha a aktivita.

Lidé, kteří kouří můžou postihnout různé nemoci

Díky kouření se zvyšuje riziko ke vzniku různých chronických onemocnění, a to například k rozvoji srdečních chorob – špatná funkce srdce, ischemická choroba srdeční, infarkt myokardu. Vysoký krevní tlak je další obvyklou komplikací a opět vede ke špatné funkci srdce. Častá je též cukrovka 1. nebo 2. typu.

Infarkt iZdroj fotografie: Uživatel Irfansevket2905 / Creative Commons / CC BY SA

Druhy rakovin, u kuřáků nejvíce rakovina plic, a nakonec již zmíněná chronická obstrukční plicní nemoc neboli CHOPN. Mohou se samozřejmě objevit i jiné závažnější, nebo i méně závažnější onemocnění způsobené kouřením, které snižuji kvalitu a délku života. Každopádně se nedoporučuje kouřit, nasvědčují tomu i obrázky na cigaretových krabičkách.

Co se stane po poslední cigaretě?

20 minut po poslední cigaretě se srdeční frekvence a tlak vrátí do normálních hodnot. Po 12 hodinách se hladina oxidu uhelnatého vrátí k normálu.  Po 48 hodinách se začnou zlepšovat čich a chuť. Po 2 týdnech se začne zlepšovat funkčnost plic. Po 1 měsíci se začne snižovat i kašel a dušnost. Po 1 roce se zlepší dýchání u cvičení. Po 3 letech se sníží riziko infarktu a je totožné s nekuřákem. Po 5 letech se sníží i riziko rakoviny plic na polovinu.

Zákaz kouření iZdroj fotografie: Uživatel CDC / Public Domain

Každopádně rozhodnutí přestat kouřit je velice důležité a podstatné pro váš kvalitní život. Je to sice velice obtížné, ale překonejte chuť na cigaretu a těšte se na výsledky, které se dostaví velice brzo. Neexistuje žádný 100 % způsob, díky kterým si vyčistíte plíce, ale existují způsoby, kterým si pomůžete ke zlepšení života.

Jak jste na tom s kouřením vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Zobrazit další články