Omezte pití energetických nápojů dřív, než si vážně poškodíte zdraví. Případ, který zaskočil i zkušené lékaře, vás přesvědčí

Podle odborníků je škodlivost energetických nápojů mnohem větší, než si myslíme. Je tedy čas na vysvětlení toho, co s tělem tento nápoj může udělat a proč.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

To, že pití energetických nápojů není příliš zdravé, je relativně známý fakt. Nedávný případ mladého muže ale přinesl ještě razantnější pohled na tento druh nápoje. Tento muž totiž pil až 4 plechovky energeťáků denně, což si vyžádalo patřičnou daň na jeho těle. Nyní si proto vysvětlíme, co se přesně stalo, a proč jsou tyto kofeinové bomby pro tělo škodlivé, a dokonce až nebezpečné pro zdraví.

Případ, který zaskočil i zkušené lékaře

Lékaři z Velké Británie v tomto měsíci zažili skutečně nemalý šok. Hospitalizován byl pouze 21letý mladík, který bez zjevných příčin upadl do bezvědomí. Když se poté probral, ležel na nemocničním oddělení a sám nechápal, co se vlastně stalo. Vše bylo relativně v pořádku a najednou bum! Vzbudí se na lůžku v nemocnici a nic si nepamatuje.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Lékaři však přicházejí s první várkou výsledků vyšetření, které musel pacient v době bezvědomí podstoupit. O dobré zprávy se však nejedná. Mladík podle nich utrpěl akutní selhání ledvin. To zpočátku vůbec nedokázal pochopit, poté si však začal vzpomínat a stěžoval si na drobné zdravotní problémy, které jej sužovaly v posledních měsících. Jednat se mělo především o dušnost a potíže s dýcháním, potíže s vyprazdňováním moči, a také občasné závratě, třas a zrychlený tělesný tep.

Drobné tělesné signály ignoroval

Když lékařům mladý muž popsal, jaké tělesné projevy za poslední měsíce vykazoval, rozhodli se urychleně pro další vyšetření. Ty však opět nepřinesly úsměvné zprávy, a dokonce bylo zjištěno, že kromě problematického nálezu na ledvinách, má mladík také znatelně zvětšené srdce. Okamžitě tedy započalo další sledování, které však k ničemu konkrétnímu nevedlo.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nikdo z mužovy rodiny totiž na srdeční potíže netrpěl, a rovněž ani u něj nebyly v minulosti vykazovány žádné mimořádné srdeční jevy. Lékařům také zamítl pravidelné užívání alkoholu nebo jakýchkoliv drog a z kouření je „vyléčen“ již třetím rokem. Otázek tak zůstávalo pořád hodně a odpovědi žádné.

Problém v podobě energetických nápojů

Když však mínění lékařů nikam nevedlo, vzpomněl si mladík ještě na jeden zásadní detail, a to, že pravidelně každý den vypije 4 plechovky energetických nápojů. Nejedná se však o žádné poloviční porce, ale o skutečné 500 mililitrové obsahy. Podle jeho slov to dělá proto, aby byl schopný koncentrace při studiu i při práci, a že při absenci tohoto nápoje trpí nadměrnými migrénami a nevolnostmi.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Po tomto zjištění tak lékaři opět zapojili své přístroje a pacient mohl začít novou řadu vyšetření. Ty pak přinesly výsledky, které se lékaři snažili zjistit po celou dobu. Příčinou všech zdravotních problémů byly právě tyto „zázračné“ nápoje, které slibují hory energie. Tak nějak však zapomínají uvádět, že tato energie je uměle nahnána pomocí neskutečného množství kofeinu, cukru a dalších nepříliš prospěšných chemických sloučenin.

Selhání srdce ve 21 letech

Ačkoliv se tedy jedná o skutečně mladého muže, množství energetických nápojů, které pil pravidelně po dobu dvou let, si na jeho těle vybralo svou daň. Tou bylo částečné selhání srdce, které nárazově vedlo ke vzniku dalších zdravotních problémů a dalších selhání vnitřních orgánů. Jak je však vůbec něco takového možné?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zdraví škodlivé účinky

Ačkoliv jsou energetické nápoje volně prodejné, a tím pádem také velmi lehce dostupné, nejspíše by tomu tak nemělo být. Obsahují totiž celou řadu škodlivých látek, které ve větším množství mohou vést i ke skutečně závažným zdravotním problémům. Stejně jako tomu bylo i v případě tohoto muže. A pro děti, které si energeťáky s oblibou a často kupují, by to mohlo být ještě mnohem nebezpečnější.

V první řadě totiž energetické nápoje obsahují kofein, který tělo dokáže uměle nabudit a dodat mu potřebnou energii. Ta je jednou za čas neškodná, při pravidelném užívání se ale kofein hromadí v těle a při nespotřebovávání celého jeho potenciálu se proměňuje v tukové usazeniny. Stejně tak jako hromada cukru, která kofein v tomto výrobku doprovází.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Také však tyto nápoje obsahují taurin a nejrůznější umělá sladidla a chemické látky, které tělo zevnitř poškozují. Proto, pokud to není zcela nevyhnutné, se těmto nápojům raději vyhýbejte a omezte jejich konzumaci na minimum. Ve výsledku na to doplatí totiž pouze vaše tělo, a s ním také i vy a vaše celkové zdraví.

Zdroj: Ctvnews

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Zobrazit další články