Pokud pijete zelený čaj, prospíváte svému zdraví tak, jak jsem možná ani netušili

Historie zeleného čaje se datuje do období přibližně 3 000 let př. n. l., kdy byl objeven v Číně a rozšířili jej mniši, kteří jej v oblasti dnešní Indie a Japonska konzumovali pro jeho léčivé účinky a také jako prostředek pro meditaci.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Zelený čaj je zdravým nápojem

Na rozdíl od dalších druhů čajů je zelený čaj nejméně zpracovaný, a proto si uchovává největší množství zdraví prospěšných látek, jako jsou například 
  • antioxidanty
  • kofein
  • fenolické sloučeniny, a
  • katechiny.

Zelený čaj má řadu léčivých účinků, z nichž si představíme ty nejvýznamnější. 


iZdroj obrázku: Pixabay.com
Pomáhá na mnoho problémů

Zelený čaj jako prostředek proti některým nádorovým onemocněním 

Z aktivních látek obsažených v zeleném čaji jsou to antioxidanty, které z něj dělají pomocníka v boji proti některým druhům rakoviny. Tyto látky jsou totiž schopny zachytit škodlivé volné radikály, které poškozují buňky a také strukturu DNA. 

Poměrně dobré výsledky byly zaznamenány například v případě rakoviny plic, kdy byli zkoumání kuřáci. U nich postačí již alespoň tři šálky denně, aby se snížilo riziko vzniku tohoto typu rakoviny.

Pokud jde o rakovinu tlustého střeva, která je nejčastější diagnózou mezi nádorovými onemocněními, i zde byl prokázán příznivý vliv pravidelné konzumace zeleného čaje na snížení rizika vzniku tohoto onemocnění. 

Zelený čaj jako prostředek při redukci hmotnosti

Nadváhou nebo dokonce obezitou trpí v současnosti asi třetina obyvatel světa, a proto se tomuto problému již dlouho věnuje zvýšená pozornost. Bylo zjištěno, že zelený čaj skutečně pomáhá redukovat hmotnost a také problematický vnitřní břišní tuk. 

Zajímavé je, že zelený čaj snižuje také chuť k jídlu, což proces redukce samozřejmě ulehčuje. Sám o sobě je v podstatě bez kalorií a je tak možno jej bez obav konzumovat denně. A protože ruku v ruce s redukcí hmotnosti by mělo jít také postupné zvyšování fyzické aktivity, nelze přehlédnout další významný přínos zeleného čaje, kterým je snižování únavy při i po sportovním výkonu sportovců. To má dále opět vliv na zlepšení výkonu a rozvoj fyzické aktivity.

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Některé vlastnosti určené znamením zvěrokruhu mohou narušovat a nakonec i zničit váš vztah. Pochopte je a naučte se s nimi pracovat
Události247
O vstupu Ukrajiny do Evropské unie může být řeč za 20 let, míní francouzský ministr Beaune. Potvrzují to i odborníci
VědaŽivě
Většina lidí na obrázku rozezná jenom žábu. Pravdou je, že se v něm ukrývají 2 zvířata – vidíte je?
adbz
Na rekonstrukci starého bytu 4+kk měli důchodci 327 000 Kč a 3 měsíce. Přesto je promyšlený do detailu a působí útulně