Barnesův test aneb Jak odhalit poruchu štítné žlázy teploměrem. Za 10 minut budete vědět, na čem jste

Štítná žláza je orgánem, jenž produkuje hormony, které ovlivňují spotřebu kyslíku, růst, vývoj a rychlost látkové výměny. V důsledku autoimunitní poruchy vznikají její onemocnění.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rozpoznat onemocnění štítné žlázy není jednoduché. Projevuje se příznaky, které může laik zaměnit za běžné potíže, související třeba s přepracováním. Lékař Kevin Martinez se věnuje pacientům s endokrinními poruchami, zejména s poruchami štítné žlázy. Doporučuje při problémech s nadváhou, únavou během dne, poruchami spánku či suchou kůží obrátit se na praktického lékaře.

Co štítná žláza produkuje

Na přední straně krku, po bocích hrtanu a trachey, najdeme endokrinní orgán motýlovitého tvaru, štítnou žlázu. Podílí se na regulaci metabolismu, a to produkcí hormonů tyroxinu a trijodtyroninu. Dalším hormonem, který štítná žláza produkuje, je kalcitonin, jenž reguluje metabolismus vápníku a fosforu.

Onemocnění štítné žlázy patří mezi nejčastější choroby žláz s vnitřním vyměšováním. V České republice je nemocemi štítné žlázy postiženo přibližně 5 % populace, přičemž nejvíce osob trpí hypotyreózou a hypertyreózou.

Jak se projevuje zvýšená činnost štítné žlázy

Když v tkáních cirkulují vysoké hladiny hormonů štítné žlázy, hovoříme o tzv. tyreotoxikóze. Její příčinou bývá nadměrná funkce štítné žlázy neboli hypertyreóza. Ta může vznikat například v důsledku Gravesovy-Basedowovy nemoci či hyperfunkční strumy. U postižené osoby se objevuje teplá a překrvená kůže, nadměrné pocení, hubnutí, urychlení růstu, zvýšená dráždivost, třes, tzv. exoftalmus (vypouklé oči), nervozita a výkyvy nálad.

Jak se projevuje snížená činnost štítné žlázy

Pokud dochází k nedostatečné sekreci tyreoidálních hormonů, vzniká snížená funkce štítné žlázy neboli hypotyreóza. Příčinou bývá nedostatek periferních hormonů štítné žlázy, na vině ale může být i problém v hypofýze nebo hypotalamu. Hypotyreóza se projevuje únavou, spavostí, zimomřivostí, sklonem k depresím, nadváhou, poruchami menstruačního cyklu nebo suchou kůží na předloktí.

Diagnostika poruch štítné žlázy

Nemoci štítné žlázy diagnostikuje lékař-endokrinolog, a to prostřednictvím specifických biochemických testů, které měří hladinu hormonů a regulátorů štítné žlázy v krvi. Například se mimo jiné hodnotí množství thyreotropního hormonu (TSH). U hypotyreózy je jeho hladina zvýšená, u hypotyreózy snížená.

iZdroj fotografie: Pixabay

Kdo to byl Broda Otto Barnes

V souvislosti s poruchami štítné žlázy souvisí i tzv. Barnesův test. Jeho tvůrcem byl americký lékař Broda Otto Barnes (1906-1988), jenž studoval endokrinní dysfunkci. Jeho názory ale nebyly nikdy široce přijímány lékařskou komunitou a ve své podstatě jsou v rozporu se současným chápáním funkce štítné žlázy. Nicméně za vyzkoušení Barnesův test stojí, protože je jednoduchý a zdarma. Ostatně alternativní medicína ho obhajuje i v současné době.

Barnesův bazální teplotní test

Tento test se provádí pomocí klasického nebo digitálního teploměru. Ten se ihned po probuzení vloží na 10 minut do podpaží a zjistí se bazální teplota těla. Barnes považoval teplotu 36,6 °C a nižší za příznak hypotyreózy a hodnoty nad 36,8 °C za příznak hypertyreózy (pochopitelně ale tehdy, byly-li současně přítomny příznaky těchto poruch).

Jak moc věříte alternativní medicíně?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články