Potraviny jako zdroj autoimunitních onemocnění | JakZdravě.cz

Mléko je jedna z nejčastějších příčin autoimunitního onemocnění. Skryté nebezpečí má dnes téměř každý v lednici

Nedávná vědecká studie přinesla vskutku zajímavý poznatek o surovině, která dokáže způsobit autoimunitní onemocnění různých typů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nejspíše většina lidí ví, že pod pojmem autoimunitního onemocnění si lze představit takovou nemoc, která je již nevyléčitelná a léky slouží zejména k jisté regulaci zdravotního stavu a kvality života postižené osoby. Méně lidí však již ví, že nejspíše i oni mají doma, a pravidelně konzumují potravinu, která takové onemocnění může způsobit. Oč se jedná a jakou návaznost mají jednotlivé suroviny na autoimunitu člověka? K odpovědím na tyto otázky se snažil propracovat vědec a lékař Robert. C Sharp, který společně s týmem kolegů vytvořil hodnotnou studii o této problematice.  
Co jsou autoimunitní onemocnění

Autoimunitní onemocnění jsou zpravidla takové, při kterých imunita lidského těla reaguje na antigeny a struktury vlastního organismu, které v důsledku své činnosti poškozuje. Důvody vzniku takových onemocnění bývají různorodé, nejčastěji však mutace v genomech, či nesprávná funkce hormonů. Do jisté míry je většina těchto onemocnění ovlivněna právě geneticky, pohlavně (častěji se vyskytují u žen), ale může k nim docházet i vlivem infekcí, UV záření či chemickými látkami a některými druhy potravin.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Druhy autoimunitních onemocnění

Stejně jako i u jiných druhů onemocnění, i těch autoimunitních existuje celá řada typů a každé se vyznačuje zcela jinak. Existují však některé druhy, na jejich vzniku se podílí jedna běžná a snadno dostupná potravina, kterou má doma snad většina lidí. Jedná se například o Crohnovu chorobu, diabet 1. typu a revmatoidní artritidu a jejich vznik v lidském těle podporuje právě taková potravina, o které jsme od mládí slyšeli jen samá pozitiva. Řeč je o mléku a jeho přidružených produktech.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Mléko jako zdroj autoimunitních onemocnění

Ačkoliv se to může zdát možná jako paradox nebo dokonce nesmysl, skutečně bylo prokázáno že některé proteiny a látky obsažené v kravském mléku a výrobcích z tohoto produktu, mohou způsobovat genové změny, které v těle vedou právě k autoimunitním onemocněním. Podle studie vědců se může jednat o látky, které jsou obsaženy v léčivech pro hovězí dobytek, a jejich odstranění z mléka i masa skotu není zcela možné.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Konzumujete kravské mléko pravidelně, nebo dáváte přednost jeho rostlinným verzím?

Zdroj: Iflscience, NCBI, Frontiers

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Malý chlapec se během koncertu stal centrem dění. Svými tanečními kreacemi ukradl kapele veškerou pozornost
Události247
Revmatoidní artritida je zákeřná nemoc. Proč se pacienti bojí mluvit se svými lékaři a jaké to může mít následky? Podrobnosti vysvětlila předsedkyně Revma Ligy Müllerová
VědaŽivě
Posedlost celebritami snižuje inteligenci, uvádí studie. Lidé se slabostí pro své idoly brzdí výkon svého mozku
adbz
Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů