Pití alkoholu může mít na lidské tělo pozitivní účinky. Kolik bychom ho měli denně vypít dle pohlaví a věku?

Někteří lidé si rádi dopřávají alkohol, ale netuší, jaké má účinky na jejich tělo. Mírné pití alkoholu může mít i pozitivní účinky na lidské tělo.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Existují lidé, kteří nikdy nepili alkohol nebo jej pouze ochutnali, ale už nikdy více si jej nedopřáli. Takovým lidem se říká abstinenti. Poté jsou zde častí konzumenti, u který může vzniknout i závislost. Pití malého množství alkoholu denně má u některých lidí pozitivní vliv na jejich zdraví. Nejenom, že se po jedné sklence člověk odreaguje, ale také se v jeho těle dějí procesy, které jsou pozitivní pro lidský organismus.

Jaká je vhodná denní dávka?

Lidé, kteří mají nějakou nemoc a mají předepsané léky, by se měli pití alkoholu raději vyhnout. Pokud si chcete dopřát denně trochu alkoholu, zjistěte si vhodnou denní dávku. Pro ženu je to jedna sklenička vína a pro muže dvě. Při vyšším počtu skleniček se snižují pozitivní účinky na lidské zdraví, a naopak se zhoršují rizika vzniku různých nemocí, které může časté popíjení vyvolat.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pozitivní vliv na lidské srdce

Jestliže se o sebe pravidelně staráte po psychické i fyzické stránce, měli byste mít dobrou životní kondici. V takovém případě konzumace menšího množství alkoholu snižuje riziko vzniku infarktu, mrtvice nebo tvrdnutí tepen (o 25 až 40 %). Tento pozitivní účinek je způsoben pravděpodobně tím, že menší množství alkoholu má na starost zvýšení HDL, což je cholesterol, který se nazývá jako hodný. Při opíjení a větším počtu skleniček se zvyšuje riziko srdečních onemocnění.

iZdroj fotografie: Pixabay

Více energie a aktivity v životě

Není to sice nejlepší variantou, která by vás měla motivovat k tomu, abyste se začali více hýbat, ale lidé, kteří si dopřávají denně skleničku alkoholu, mnohem častěji sportují. Ti, kteří vůbec nepijí sportují o něco méně. Je častým faktem, že čím více cvičíte, tím je pravděpodobnější, že se občas napijete. Vědci přesně nevědí, z čeho tato souvislost vzešla.

Prevence proti vzniku ledvinových kamenů

O ledviny by se mělo pečovat, protože se starají o důležité funkce v těle. Pokud budete pravidelně pít, tak se ledviny zbavují malých krystalků, které postupně tvoří kameny. U těch, kteří pijí víno se snižuje o 41 % riziko vzniku ledvinových kamenů. U pití vína je to o 33 %. Alkohol podporuje častější potřebu chodit močit. Při větší míře pití budete naopak dehydratovaní, a to způsobuje riziko vzniku ledvinových kamenů a další zdravotní potíže.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ve společnosti se budete cítit lépe

Při pití alkoholu se lidé zbavují stresu, napětí, a dokonce dokáží částečně relaxovat. Jestliže si dopřejete skleničku nebo dvě s přáteli, tak je velice pravděpodobné, že s nimi strávíte mnohem více času povídáním. Do konverzace se zapojuje větší část společnosti, když jsou všichni na stejné vlně. Opravdu se držte pouze u jedné nebo dvou skleniček, protože při vyšším počtu by se nálada ve společnosti mohla rychle změnit.

Povzbuzení sexuálního života

Je známo, že po pití alkoholu se lépe odhazují zábrany. Muži i ženy mají chuť více riskovat a pouští se i do věcí, které by jinak neudělali. Jestliže si žena dá jednu nebo dvě skleničky vína každý večer, má poté ve většině případů větší touhu a sexuální uspokojení. Alkohol zvyšuje hladinu testosteronu, který činí muže i ženy více odvážnějšími. Bohužel muž, který to přežene s pitím, ztrácí chuť i schopnost mít sex.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zvýšení činnosti lidského mozku

Nejčastěji se uvádí, že lidé při častém pití alkoholu ztrácí mnoho mozkových buněk a mají problémy s pamětí. To se týká pouze případů, u kterých byla konzumace alkoholu vysoká. V případě, že si párkrát týdně dáte jednu nebo dvě skleničky, tak snižujete pravděpodobnost toho, že onemocníte Alzheimerovou chorobou. Speciální dieta MIND je vymyšlena tak, aby snižovala riziko vzniku této choroby. Víno patří mezí deset potravin, jež jsou označovány jako zdravé pro mozek.

Srovnání hladiny cukru v krvi

Pokud jste onemocněli cukrovkou a občas trpíte zvýšenou hladinou cukru v krvi, zkuste občas pít skleničku suchého vína. Sklenka vína k večeři dokáže snížit pravděpodobnost, že se u vás vyskytne onemocnění cukrovky 2. typu. Vědci zatím nepřišli na důvod. S velkou pravděpodobností existuje možnost, že sklenička nebo dvě pomáhají tělu se vypořádat s vysokou hladinou cukru v krvi.

Zdroj: Webmd

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Zobrazit další články