Pravidelné pití kávy může snížit riziko Alzheimerovy choroby. Převratná studie mění zažité stereotypy

Mnoho lidí si neumí představit začít den bez šálku ranní kávy, ale všude možně na internetu se dozvídáte, jak je káva škodlivá. Jenže ona to není tak úplně pravda.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pokud si neumíte představit, že byste se vzdali ranní kávy, určitě vás potěší tyto zprávy. Vyšší spotřeba kávy je spojena s nižším rizikem rozvoje kognitivní poruchy, která často předchází Alzheimerově chorobě. Potvrdila to studie v Frontiers in Aging Neuroscience. Dokonce i dietoložka Andrea Dunn s touto studií souhlasí.

Jak výzkum probíhal

Výzkumníci začali sledovat obvyklý příjem kávy u 227 zdravých dospělých v Austrálii po dobu asi 10 let. Zjistili to, že vyšší spotřeba kávy je spojena s pomalejším poklesem výkonných funkcí a pozornosti. Ti, co pravidelně pili kávu, měli také nižší pravděpodobnost, že se u nich projeví Alzheimerova choroba.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak to funguje

Pravděpodobně tohle všechno souvisí s tím, že káva udržuje akumulaci amyloidu pod kontrolou. Amyloid je plak, který je považován za charakteristický znak Alzheimerovy choroby, protože ničí neurony v mozku. V této studii měli lidé s vyšší spotřebou kávy pomalejší akumulaci amyloidu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Káva obsahuje velké množství sloučenin

Kofein hraje v účinku kávy asi tu největší roli, ale opravdu to není jediná látka, kterou káva obsahuje. Káva má jedinečné vlastnosti, které nejen, že ovlivňují zdraví mozku, ale mohou nabídnout i další výhody. Káva obsahuje asi tisíc různých rostlinných sloučenin a dá se říct, že je to ten nejlepší zdroj antioxidantů ve stravě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Samozřejmě ale všechno záleží na množství. Není dobré to s množstvím kávy přehánět, protože všeho moc škodí. Doporučuje se mít ve všech nápojích méně než 400 miligramů kofeinu denně. To znamená, že byste denně měli vypít maximálně 4 šálky kávy.

Kolik kávy vypijete za den?

Zdroj: Eatthis, Frontiers

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Kalasová

Zobrazit další články