Bolest na pravé straně hrudníku a proč byste ji rozhodně neměli podceňovat

Bolest na pravé straně hrudi může být různě závažná a v mnoha případech vyžaduje neodkladné vyhledání lékařské pomoci.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Na pravé straně hrudníku se skrývá pravá plíce, ale v břišní dutině jsou uloženy další životně důležité orgány, při jejichž onemocnění může být pociťována i bolest hrudníku, vysvětluje lékařka Meredith Goodwin, M.D. Srdce se u většiny osob nachází za hrudní kostí a jeho část zasahuje do levé poloviny hrudníku, proto bolest na pravé straně většinou se srdcem nesouvisí.

Kdy vyhledat lékaře?

Příčinou bolesti na hrudi může být obyčejná plynatost nebo pálení žáhy, ale také velmi závažné stavy. Jestliže je bolest mírná, neomezuje vás v běžných činnostech, ale je dlouhodobá, domluvte se se svým lékařem na potřebných vyšetřeních, pomocí kterých stanoví diagnózu a léčbu.

iZdroj fotografie: Pexels

Důvodem k neodkladnému vyhledání rychlé lékařské pomoci je náhlá a silná bolest na hrudníku. Stejně tak, pokud pociťujete silný tlak a svírání na hrudi nebo bolest vystřeluje jakýmkoliv směrem, například do paže nebo zad. Dále vyhledejte lékaře ihned, když bolest na hrudi doprovází slabost, závratě, nevolnost, pocení, horečka, zvracení nebo potíže s dýcháním. Pro některé následující stavy je typická bolest jen na pravé straně, ale mnohdy je pociťována po celém hrudníku.

Stres nebo úzkost

Extrémní stres a úzkost mohou vyústit do záchvatu paniky, který může následkem hyperventilace (tj. zrychlené dýchání, při kterém se může hrudní svalstvo dostat do křečí) způsobit bolest na části nebo celé hrudi, bušení srdce, dušnost, nevolnost, pocení, závratě až mdloby. Pokud těmito stavy trpíte, naučte se jim předcházet a pracovat s nimi pomocí cílené psychoterapie a dechových cvičení.

Svalová zátěž

Přetěžování hrudního svalstva při sportu a cvičení může také způsobit bolest části či celé hrudi. Tento stav se sám upraví po důsledném odpočinku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Poranění žeber a hrudníku

Při poranění nebo tupém udeření do hrudníku může dojít k natržení svalu, zlomeninám žeber nebo k jejich posunutí. Tyto stavy většinou doprovází otok, modřiny, dušnost a bolest hrudi zhoršující se při vyvíjení tlaku na hrudník, například při kýchnutí nebo smíchu. Léčba bude stanovená dle příčiny. Může stačit odpočinek a chlazení bolestivého místa, ale může být nutný i chirurgický zákrok.

Onemocnění žlučníku

Pro tato onemocnění je typická bolest pod pravým žebrem, která může vystřelovat do paže nebo zad. Příčinou může být zánět žlučníku nebo žlučníkové kameny. Průvodními příznaky bývá také nevolnost, zvracení, zvýšená teplota, pocení, ztráta chuti k jídlu a citlivost břicha při dotyku. U tohoto i následujících onemocnění musí být léčba zahájena včas. Ta spočívá buď v klidovém režimu a podávání léků nebo může být nutné podstoupit akutně chirurgický výkon.

Onemocnění slinivky břišní

Náhlá a velmi prudká bolest v nadbřišku, která může vystřelovat do levé či pravé strany hrudníku nebo do ramene a zad signalizuje akutní zánět slinivky břišní. Společně s bolestí se objevuje nevolnost, zvracení a tuhnutí břicha.

iZdroj fotografie: Freepik

Onemocnění pohrudnice

Pohrudnice je blána, která vystýlá vnitřní stranu hrudní dutiny. Při jejím zánětu se objevuje bolest na jedné či obou stranách hrudníku a zhoršuje se například při kašli. Doprovází ho také zhoršené a zrychlené dýchání, kašel a zvýšená teplota.

Onemocnění plic

Také zánět plic se může projevovat bolestí na jedné nebo obou stranách hrudníku, dle místa postižení. Kromě toho se projevuje kašlem, vykašláváním hlenu, horečkou, pocením a nevolností. Závažným stavem na plicích je pneumotorax, při kterém dojde ke kolapsu plíce postižené úrazem, nějakým onemocněním nebo i bez zjevné příčiny. Při pneumotoraxu dochází k náhlé dušnosti, pocitu tísně na hrudi, nutkání ke kašli a zrychlenému tepu.

Jak byste postupovali při bolesti na hrudi?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Plchová

Zobrazit další články