Menopauza se obvykle dostavuje kolem 50. roku věku, ale může se objevit i dříve. Její nepříjemné příznaky však můžete zmírnit.
Menopauza, neboli klimakterium, je ukončení plodnosti u žen, ke kterému v České republice dochází nejčastěji mezi 52. a 53. rokem věku. Dojde-li ke ztrátě menstruace o několik let dříve, jedná se o časnou menopauzu, pokud vaječníky zastaví svou činnost před 40. rokem věku, hovoříme o menopauze předčasné. Jak vysvětluje lékařka Shilpa Amin, M.D., s nástupem menopauzy může být spojena celá řada fyzických i psychických obtíží.
Předčasná menopauza
U většiny žen začíná menopauza mezi 45. a 55. rokem života. Časnou menopauzou se obvykle rozumí její nástup před 45. rokem věku. Předčasná menopauza nebo též předčasná ovariální nedostatečnost nastává před 40. rokem života. Menopauza nastává, když vaše vaječníky přestanou produkovat vajíčka, což má za následek nízkou hladinu estrogenu. Estrogen je hormon, který řídí reprodukční cyklus.
O menopauze hovoříme, když se menstruace neobjeví déle než 12 měsíců. Související příznaky, jako jsou návaly horka, nespavost, bušení srdce, pocení, podráždění či deprese, však začínají dlouho před menopauzou (až 7 let) ve fázi zvané perimenopauza. Předčasnou menopauzu může způsobit cokoli, co poškodí vaječníky nebo zastaví produkci estrogenu. Patří sem například chemoterapie při rakovině nebo ooforektomie (odstranění vaječníků).
Příznaky časné menopauzy
Časná menopauza může způsobovat celou řadu příznaků – fyzických, psychických i emocionálních. Některé ženy se s předčasnou menopauzou vyrovnávají těžko, zatímco pro jiné je to úleva. Časné příznaky menopauzy jsou obvykle léčitelné a zahrnují následující:
1. Nepravidelná menstruace
Když se menstruace stává nepravidelnou, je to často znamení, že jste na cestě k menopauze. Můžete si také všimnout, že krvácení je silnější nebo slabší než obvykle.
2. Návaly horka
Návaly horka jsou dalším z nejčastějších příznaků rané menopauzy. Návaly horka jsou přesně tím, co jejich název napovídá – je vám horko bez zjevného důvodu. Návaly horka se často objevují v noci.
3. Snížené libido
Mnoho žen uvádí, že jejich libido se v období menopauzy snižuje. Můžete si také všimnout, že pohlavní styk je bolestivý, protože vaše tělo při vzrušení neprodukuje tolik přirozené lubrikace.
4. Výkyvy nálad
Během menopauzy se můžete cítit jako na emocionální horské dráze. Úzkost, smutek a dokonce i deprese jsou běžnými vedlejšími emocionálními účinky hormonálních změn, které probíhají ve vašem těle.
5. Inkontinence moči
Častým (ale zřídka diskutovaným) příznakem menopauzy je inkontinence moči. Můžete zjistit, že potřebujete častěji chodit na toaletu nebo máte potíže s udržením moči.
6. Tělesné změny
Menopauza může vést k řadě tělesných změn, z nichž některé jsou neočekávané. Můžete si například všimnout, že se mění rozložení tuku – můžete začít přibírat v oblasti břicha, i když tomu tak dříve nebývalo. Některé ženy si také všimnou, že mají sušší vlasy a pokožku a že je bolí klouby.
Zmírnění příznaků menopauzy
Menopauzu nelze odvrátit, je to přirozený proces. Avšak nepříjemné symptomy ovlivnit lze. Níže naleznete několik doporučení, jak s nimi můžete bojovat.
1. Zdravá strava
Když budete jíst výživné potraviny, budete se cítit lépe jak po fyzické, tak po psychické stránce. Zaměřte se zejména na konzumaci velkého množství potravin obsahujících vápník a vitamín D. Po menopauze jste náchylnější k osteoporóze a tyto potraviny vám pomohou posílit kosti.
2. Pravidelné cvičení
Cvičení vám může pomoci bojovat s nadváhou, která jde často ruku v ruce s menopauzou. Nemusí se jednat o žádný extrémně náročný pohyb, důležitá je však pravidelnost.
3. Vyhýbání se potravinám, které způsobují návaly horka
Je známo, že kofein, alkohol a kořeněná jídla zvyšují návaly horka. Zkuste jejich konzumaci co nejvíce omezit.
4. Hormony
Pokud se snažíte překonat menopauzu, může vám pomoci estrogenová terapie. Zeptejte se svého lékaře, zda je to pro vás ta správná volba.