Vitamín D zdvojnásobuje šance na prevenci a přežití rakoviny prsu

Rakovina prsu je nebezpečné onemocnění, kterému však lze, do jisté míry, předejít. Nebo to alespoň tvrdí nejnovější vědecké poznatky.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Existuje řada studií, které zdůrazňují význam včasné prevence jako nejlepší šance proti všem typům rakoviny. Skvělým způsobem, jak snížit riziko tohoto ničivého onemocnění, je začít měnit svůj životní styl a návyky. Jak vysvětluje Dr. Scott Christensen, profesor hematologie a onkologie na Kalifornské univerzitě v Davisu a lékařský ředitel U.C. Davis Cancer Care Network, podle nejnovějších vědeckých poznatků hraje obrovskou roli i přísun těch správných vitamínů.

Jak souvisí vitamín D s rakovinou prsu

Podle řady studií souvisí 90 % všech případů rakoviny prsu s nedostatkem vitamínu D. Nedostatek vitamínu D může vést k řadě zdravotních problémů a závažných onemocnění, která mohou mít devastující účinky na vaše celkové zdraví. Podle studie z roku 2011 snižuje hladina vitamínu D 50 ng/ml pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu o 50 %.

iZdroj fotografie: iStock

Velká studie souvislosti vitamínu D a rakoviny prsu

V roce 2014 byla provedena metaanalýza více než 4 500 pacientek s diagnózou rakoviny prsu. Analýza ukázala, že pacientky s vysokou hladinou vitamínu D měly vyšší míru přežití než pacienti s nižší hladinou vitamínu D. Analýza byla prováděna po dobu 9 let a její výsledky byly naprosto bezkonkurenční. Jeden ze spoluautorů studie, profesor Cedric F. Garland, se podrobněji věnoval souvislosti mezi vitamínem D a růstem rakoviny. 

Vysvětluje, že růstu a množení nádorových buněk brání receptory vitamínu D. Pacienti s vyšší hladinou vitamínu D tedy měli větší šanci přežít a nemoc porazit. Autoři této studie vyzývají lékaře a zdravotníky, aby u svých pacientů sledovali hladinu vitamínu D, což je jedna z nejdůležitějších metod prevence. Důležitý je také význam vitamínu D, a to zejména u žen, u nichž již byla rakovina prsu diagnostikována.

Co dělá vitamín D

Vitamín D je životně důležitý pro vaše celkové zdraví. Pomáhá svalům při pohybu, nervům při přenosu signálů a imunitnímu systému při ochraně před nemocemi. Vitamín D udržuje silné kosti a hraje důležitou roli při normálním růstu buněk.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Současná doporučená denní dávka vitamínu D pro osoby ve věku od 1 do 70 let je 600 mezinárodních jednotek (IU). To zahrnuje i těhotné ženy. Od narození do 12 měsíců je to 400 IU. Dospělí nad 70 let by měli mít 800 IU. Mnoho lidí má vitamínu D nedostatek, většinou je to způsobeno špatnou stravou a vyhýbáním se slunci kvůli obavám z rakoviny kůže. Paradoxně si však takto mohou přivolat jiný typ rakoviny, tedy zmiňovanou rakovinu prsu.

Nedostatek vitamínu D

Záludnost nedostatku vitamínu D spočívá v tom, že nemá žádné příznaky. Nedostatek je neviditelný, takže jediný způsob, jak ho zjistit, je krevní test, který zjišťuje hladinu vitamínu D. Zejména ženy by si měly nechat zjistit jeho hladinu, aby se ujistily, zda potřebují přijímat více vitamínu D buď potravou, anebo potravinovými doplňky.

Jak zvýšit hladinu vitamínu D

Pokuste se trávit více času venku, zejména za slunečného počasí, vaše tělo pak bude syntetizovat vitamín D z přímého slunečního záření. Nemusíte přitom trávit na slunci celý den, stačí krátká doba 15-20 minut denně. Vždy však mějte na paměti, že sluneční paprsky mohou být poměrně nebezpečné, proto je třeba používat ochranu proti slunci a vyhnout se tak riziku rakoviny kůže.

Jezte potraviny bohaté na tento vitamín – houby, lososa, sledě, sardinky a mléko. Můžete také užívat doplňky stravy, ale nejprve si zkontrolujte hladinu vitamínu D, abyste se ujistili, že ho potřebujete, jinak hrozí předávkování. Před užíváním jakýchkoli doplňků se poraďte se svým lékařem.

Jakým způsobem doplňujete hladinu vitamínu D?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články