Když bolest ramen není jen banalitou: Příčinou problému může být i artritida a srdeční infarkt

Intenzivní bolest ramene je problém, který vám může velmi snadno znepříjemnit den. Abyste se jí zbavili, měli byste prvně rozpoznat příčinu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rameno je podobně složitý kloub jako koleno, protože stejně jako ono spojuje kosti, šlachy a chrupavky – zátěž na něj je samozřejmě jiná, ale to neznamená, že nemůže bolet stejně nepříjemným způsobem. Tato bolest se podle lékaře William Morrison může navíc objevit nejen v důsledku narušení kontaktních struktur kloubu nebo přetažení. Pokud ji např. doprovází svírání na hrudi, mohlo by se jednat o srdeční infarkt. Je proto důležité, abyste znali všechny možné příčiny tohoto nepříjemného příznaku a v případě potřeby zakročili včas. 

Nejčastější příčiny bolesti ramene

V případě, že je bolest ramene způsobena problémem s kloubními strukturami a pacient není schopen dosáhnout běžného rozsahu pohybu, přičemž oblast kolem kloubu je oteklá, zarudlá a bolestivá na dotek, neměli byste na nic čekat a raději vyhledat svého praktického lékaře, který vám pomůže stanovit diagnózu provedením příslušných vyšetření. Tímto způsobem zjistí, co je příčinou problému a pomůže vám jej vyřešit. Mezi další příčiny intenzivní bolest ramen patří: 

1) Akutní zánět

Akutní zánět je obvykle způsoben přílišnou námahou a ve většině případů souvisí se sportovními aktivitami, při kterých dochází ke zvýšené zátěži ramenního kloubu (jako je například tenis, plavání nebo baseball a golf). Pokud podobně namáhavé činnosti vykonáváte pravidelně, přičemž dostatečně neodpočíváte, můžete dostat akutní zánět vazů, který může mít velmi závažný dopad na vaše celkové zdraví. 

2) Zánět šlach

Zánět šlach ramenního kloubu vzniká v důsledku zánětu rotátorové manžety a bicepsových vazů, ke kterému dochází při jejich častém zatěžování. Nemusíte být však profesionální sportovec, aby se u vás tento problém objevil – podle odborníků jej mohou způsobovat také některé typy práce, které zahrnují zvedání těžkých předmětů, manipulaci s velkými stroji nebo manipulaci s velkými předměty, které mají tendenci otřásat klouby. 

iZdroj fotografie: Pixabay

3) Zánět krčního svěrače

Zánět krčního svěrače je známý také jako burzitida a jedná se o zánět váčků naplněných tekutinou, které lemují klouby kostí. Za problémem může být stejně jako v předchozím případě častá zátěž, jako je například zvedání těžkých předmětů nad hlavu nebo házení míčem. Tato bolest navíc omezuje pohyb kloubu natolik, že i prosté česání nebo oblékání se stává velmi obtížným a bolestivým.

Další možné příčiny problému

Někdy může být intenzivní bolest ramene způsobena v důsledku poranění jiného místa v těle, a to obvykle krku nebo bicepsu. Jedná se o tzv. přenesenou bolest, která se obvykle nezhoršuje, ale dokáže vám velmi snadno znepříjemnit den. Mezi další příčiny tohoto problému pak patří: 

 • artritida
 • natržená chrupavka
 • přetržená rotátorová manžeta
 • zduření burzovních váčků nebo šlach
 • kostní ostruhy (kostní výčnělky, které vznikají podél okrajů kostí)
 • skřípnutý nerv v krku nebo rameni
 • zlomená kost ramene nebo paže
 • zmrzlé rameno
 • vykloubené rameno
 • zranění způsobené nadměrným nebo opakovaným používáním
 • poranění páteře
 • srdeční infarkt

Jak často se s bolestí ramene potýkáte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články