Proč nám po ránu smrdí z úst? Nevábného dechu se můžete zbavit jednorázově, ale i natrvalo

Je to poměrně běžná věc, že se ráno probudíte a váš dech zrovna po fialkách nevoní. Většinou pak vaše první cesta vede do koupelny, kde dech osvěžíte vyčištěním zubů.

zapach z ust i Zdroj fotografie: iStock
                   

Ústní dutina je osídlena bakteriemi. Ulpívají na jazyku, dásních i zubech, najdeme je ve slinách. Vytvářejí tzv. orální mikrobiom. Některé bakterie jsou přátelské, jiné škodlivé. Ovlivňují nejen stav dutiny ústní, ale i celého organismu. Mohou také ovlivnit lidský dech. Stomatolog Eugene Huang, D.D.S. se zabývá kosmetickými stomatologickými procedurami a orální medicínou. Za základ péče o ústní dutinu považuje pravidelné čištění zubů i dentální hygienu.

Proč po ránu dech nevábně páchne

Málokdo se ráno budí s dechem svěžím jako vánek. Za špatný dech obvykle může to, že sliznice v noci vysychá, protože se v noci tvoří méně slin. Někdo je také zvyklý spát s otevřenými ústy. To k vysychání sliznice rozhodně také přispívá. Za nepříjemný zápach mohou i některé léky nebo alergie, nedostatečné čištění zubů a konzumace některých potravin před spaním.

Špatná ústní hygiena

Když si večer špatně vyčistíte zuby, ulpívají mezi nimi zbytky jídla. To je pak živnou půdou pro bakterie, které v ústech žijí. Následně dochází ke vzniku nevábně vonícího dechu. Na vině ale může být i parodontální onemocnění, které postihuje dásně a způsobuje infekci a zánět dásní. Zde pomůže léčba zubním lékařem a pravidelná péče o chrup.

Některé potraviny a tabák způsobí zkažený dech

Když před spaním sníte jídlo, v němž je syrová cibule nebo česnek, je možné, že po ránu váš dech nebude nejsvěžejší. A to i přesto, že si pořádně vyčistíte zuby. Aroma těchto surovin je velmi silné. To samé platí o tabáku. Ani on nepřispívá k voňavému dechu.

iZdroj fotografie: Pixabay
Důležitá je pravidelná péče o chrup a kontroly u zubaře

Jak se zbavit špatného dechu po ránu

Nejlepším řešením je řádná péče o chrup. To znamená čistit si zuby minimálně 2 minuty 2krát denně. Večer nejlépe bezprostředně před spaním, a pak už nic nejíst a nepít. Je vhodné používat i mezizubní kartáčky a dentální niť, které se postarají o dokonalou čistotu chrupu. Zapomínat byste neměli ani na jazyk, a také ten vyčistit.

Nápomocná během dne může být žvýkačka bez cukru, která stimuluje tvorbu slin a osvěžuje dech. Prevencí špatného dechu je pití dostatečného množství vody a správná hydratace. Pomáhá také konzumace více zeleniny. Proti špatnému dechu je vhodná zejména petržel, bazalka a koriandr.

Jaký způsobem bojujete se zapáchajícím dechem?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články