Nedostatek červených krvinek způsobuje chudokrevnost. Za její vznik mohou vrozené choroby i nedostatek vitamínů či železa

Když je snížená koncentrace hemoglobinu v krvi pod normu stanovenou podle věku a pohlaví, hovoříme o chudokrevnosti. Může vznikat z různých příčin.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Mezi nemoci krve patří i anémie neboli chudokrevnost. Na vině je většinou porucha tvorby červených krvinek, případně jejich zvýšený zánik. Anémie a poruchy krve jsou také hlavní náplní práce lékaře MUDr. Karim Boudadi. Existuje mnoho forem anémie a každá má svou vlastní příčinu. Může být dočasná či dlouhodobá. Na jejím zjištění pak závisí léčba.

Co byste měli o anémii vědět

Chudokrevnost je stavem, kdy chybí dostatek zdravých červených krvinek, jejichž úkolem je přenášet kyslík do tkání. Kvůli tomu se člověk může cítit unavený a slabý, což je typickým příznakem. Forma anémie může být mírná až těžká a v každém případě patří do rukou lékaře. Může se také jednat o varovný signál vážného onemocnění. Podle příčiny se stanovuje léčba, která může obsahovat užívání potravinových doplňků, pestré stravy nebo farmaceutických léčiv.

Jaké jsou typy chudokrevnosti

Anémie může vzniknout z různých příčin. Na vině bývá porucha tvorby hemoglobinu, porucha syntézy DNA, krvácení, nadměrné odbourávání ve slezině, útlak kostní dřeně, porucha kmenové buňky. Můžeme pak hovořit o aplastické anémii, anémii z nedostatku železa, srpkovité anémii, thalasémii, anémii z nedostatku vitamínů.

Podle jakých příznaků se chudokrevnost pozná

V závislosti na příčinách chudokrevnosti se odvíjí také jednotlivé příznaky. Někdy se nemusí vůbec objevit. Většinou ale člověk trpí únavou a slabostí, má bledou až nažloutlou pokožku, nepravidelný srdeční tep, dušnost, trápí ho závratě a bolesti hlavy a na hrudi, může mít studené nohy a ruce. Tím, jak se anémie zhoršuje, zhoršují se i její příznaky, které nakonec pacienta přivedou k lékaři.

Princip fungování krevních buněk

V těle se tvoří tři typy krevních buněk. Bílé krvinky bojují s infekcí, krevní destičky pomáhají srážet krev a červené krvinky přenášejí kyslík z plic k tkáním. V červených krvinkách je hemoglobin, což je protein bohatý na železo. Většina krevních buněk je produkována kostní dření. Pro produkci hemoglobinu a červených krvinek je zapotřebí železo, vitamín B12 a kyselina listová (B9).

Příčina vzniku anémie

Anémie může být vrozená, nebo získaná. Může vzniknout z nedostatku železa. K tomu dochází velmi často v těhotenství, při silné menstruaci, při vředové chorobě žaludku, rakovině tlustého střeva. Při nedostatku vitamínů B12 a B9 také může dojít ke vzniku chudokrevnosti. Způsobují ji i některá zánětlivá onemocnění (Crohnova choroba, revmatoidní artritida, AIDS).

iZdroj fotografie: Pixabay
Krev je drahocenná tekutina

Aplastická anémie vzniká tehdy, když tělo neprodukuje dostatečné množství červených krvinek, a to působením některých léků, kvůli autoimunitním nemocem nebo vystavení se působení toxinům. Další typ chudokrevnosti způsobuje onemocnění kostní dřeně. Srpkovitá anémie je dědičná, způsobená vadnou formou hemoglobinu.

Jaké komplikace způsobuje chudokrevnost

Při těžké anémii člověk trpí na extrémní únavu a není kolikrát schopný dokončit denní úkoly. U těhotných žen anémie způsobuje předčasný porod. Chudokrevnost může vést k rychlému nebo nepravidelnému srdečnímu tepu. Některé dědičné anémie vedou až k život ohrožujícím komplikacím. Týká se to zejména srpkovité anémie.

Jaká je prevence vzniku anémie

Vrozeným typům anémie příliš zabránit nelze. Ale lze se vyhnout chudokrevnosti z nedostatku železa nebo vitamínů, a to tím, že se člověk zaměří na konzumaci potravin, které je obsahují. Železo je v mase, luštěninách, tmavě zelené listové zelenině a sušeném ovoci. Vitamín B12 najdeme také v mase, mléčných výrobcích a obilovinách. Vitamín C je v citrusových plodech, paprikách, brokolici, rajčatech, jahodách.

Jakým způsobem doplňujete železo a vitamíny?

Zdroj: MayoClinic

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články