Zvonění, pískání nebo šumění v uších, z něhož lidi šílí. Proč tinnitus vzniká a jak se ho zbavit dříve, než vás posadí k psychiatrovi

Když slyšíte v hlavě zvuky v podobě šelestu či cinkání, aniž by pro ně ve vašem okolí existoval vnější zdroj, je možné, že trpíte nemocí zvanou tinnitus.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Šelest v uších se odborně nazývá tinnitus a dokáže pacientovi velmi znepříjemňovat život. Jde totiž o to, že šumění či pískání v uších je trvalého charakteru a není možné před ním někam utéct. Znamená to, že výrazně zasahuje do života a činí ho méně pohodovým, myslí si lékař Matthew Kashima, MD, který se zabývá nemocemi uší a nosu. Tinnitus lze označit jako fantomové zvuky.

Jak se tinnitus projevuje

Pacienty může uklidnit, že s jejich problémem se potýkají i známé osobnosti. Patří mezi ně například zpěváci Bono a Phil Collins, v minulosti to byl hudební skladatel Ludwig van Beethoven. To ovšem nic nemění na faktu, že se jedná o obtěžující onemocnění, které má negativní vliv na život.

Nejhorší projev šelestů v uších je v noci před spaním, kdy by si člověk přál naprostý klid pro spánek a toho se mu nedostává. Podobné je to i přes den, kdy člověk není chvíli v klidu, protože mu stále zní v uších nějaký zvuk. Je to velký nápor na psychiku.

Proč tinnitus vzniká

O tinnitu lze říct, že se jedná o multifaktoriální nemoc, kde nelze zjistit přesnou příčinu jejího vzniku. Podílet se ovšem na něm může akustické trauma (hlasitý koncert, sbíječka), úraz hlavy, zánět středního ucha, užívání analgetik, roztroušená skleróza, diabetes mellitus, deprese, zubní problémy, blokáda krční páteře, vysoký krevní tlak i vysoký cholesterol. Jak je vidět, důvodů pro vznik tinnitu se najde opravdu hodně.

Za šelesty v uších může i covid-19

Příčinou vzniku tinnitu může být i prodělání covidu-19, výjimečně vakcinace, případně vystavení stresu z nemoci a probíhající pandemie. Onemocnění SARS-CoV-2 způsobuje v mnohých případech následky trvalejších charakteru, kam lze šelest v uších zařadit. Nepříjemné je, že léčba tinnitu je zdlouhavá a neexistuje na ni žádná metoda, která by ho úplně vyléčila. Projevy tinnitu lze jen mírnit.

iZdroj fotografie: Pixabay
Za vznikem tinnitu může stát i příliš hlasitý zvuk. Je proto třeba si sluch chránit

Co pomáhá proti šelestům v uších

Nepříjemné zvuky v uších dovedou většinou pacienta k lékaři, a to nejen k praktickému, ale také na ORL, neurologii, případně k zubaři. Je-li tinnitus diagnostikován, dostane se pacientovi doporučení i léčby. Ta může spočívat například v kyslíkové terapii v přetlakové komoře, případně podávání léků na prokrvení, jejichž základem bývá gingho biloba.

Ulevit může i zásah fyzioterapeuta v situaci, kdy je na vině například blokáda krční páteře či špatné držení hlavy u lidí, trávících spoustu času před počítačem či za volantem automobilu.

Jak si pomoci od tinnitu sami v domácích podmínkách

Protože je tinnitus velmi obtěžující a často způsobuje vznik depresí či jiných vleklých psychických potíží, je třeba se s ním naučit žít. Důležité je umět si najít čas pro relaxaci v podobě koníčku, poslechu hudby a pěstování sociálních vazeb s blízkými a přáteli.

Zejména hudba pouštěná do sluchátek přináší velkou úlevu, protože dovoluje alespoň chvíli na tinnitus nemyslet. Existují i speciální sluchátka, jež pouští jemný šum v podobě šumění mořských vln, padajícího deště nebo vanutí větru.

Jakým způsobem se snažíte ulevit od šumění v uších vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články