Jak vyhrát boj s chřipkou i kašlem bez prášků z lékárny? Domácí praktiky se 100% účinností mohou užívat děti i dospělí

Vlhkému kašli se říká kašel produktivní, protože při něm vzniká hlen a vy cítíte, jak se hlen pohybuje nahoru a ven z plic.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Reflex kašle je obranný mechanismus, který pomáhá chránit vaše tělo před dráždivými látkami, jako je prach ve vzduchu. Když nervový systém detekuje dráždivou látku, varuje mozek. Ten vyšle zprávu do svalů na hrudi a v břiše a řekne, aby se stáhly a vytlačily výron vzduchu. Kašlací reflex snadno spustí práv hlen. Vlhký kašel je téměř vždy příznakem virové nebo bakteriální infekce. Debra Rose Wilson, Ph.D., MSN, R.N., IBCLC, AHN-BC, CHT poradila, jaké nejvhodnější přírodní léky zvolit dle věku.

Chřipka nebo obyčejné nachlazení

Když máte infekci horních cest dýchacích jako je nachlazení nebo chřipka, tělo produkuje více hlenu. Když se hlen hromadí v hrudníku, může se vám těžce dýchat. V noci můžete více kašlat, protože při ležení se vám vzadu v krku hromadí hlen. I když to může narušit spánek, vlhkého kašle se nemusíte bát. Může trvat několik týdnů, protože i tak dlouho může trvat průběh virózy, většinou odezní bez léčby. Lékař beztak nemůže udělat více, než doporučit tipy, jak zmírnit příznaky. Ušetřete si cestu k lékaři a vyzkoušejte přírodní prostředky proti vlhkému kašli.

iZdroj fotografie: Pexels

Zvlhčovač vzduchu pomáhá vyhýbat se suchému vzduchu. To je užitečné hlavně v noci, kdy hrdlo přirozené vysychá. Suché hrdlo je náchylnější k podráždění a zánětu. Pomoci může také parní sprcha. Zkuste zůstat ve sprše nebo zapařené koupelně alespoň pět minut. Na léčbu vlhkého kašle je také skvělý přírodní včelí med. Ideální je dát si asi jeden a půl lžičky medu půl hodiny před spaním. To může pomoci snížit kašel a podpořit zdravý spánek, zejména u dětí. Stejně dobře by to však mělo fungovat i u dospělého.

Bylinné kapky proti kašli

Skvěle fungují také přírodní kapky vyrobené z medu, citronu, eukalyptu, šalvěje, tymiánu a máty peprné. Imunitní systém pak posilujte velkými dávkami vitamínu C. Zkuste si dát dvakrát denně pomeranč nebo pít čerstvý pomerančový džus. Na kašel podle výzkumu funguje také extrakt z pelargónie. Údajně funguje na kašel, nachlazení i bronchitidu. Stačí ho přidat do difuzéru jako geraniumový olej. Dejte však pozor na možné alergie. Zůstat hydratovaný je velice důležité, hlavně při boji s infekcí.

iZdroj fotografie: Pexels

Zabraňujete tak také vysychání krku a podráždění nebo zánětu. Snažte se vypít alespoň 10 sklenic vody denně. Skvělým způsobem, jak s vlhkým kašlem bojovat, je také výplach nosu. Ten dokáže pomoci s ucpaným nosem, kašlem i bolestí v krku. Vhodné je také pít zázvorový čaj. Zázvor má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Stejně tak je skvělý čaj z tymiánu a hřebíčku. Obě koření mají antimikrobiální vlastnosti a ve formě esenciálních olejů nebo tinktury mohou pomoci bojovat s infekcí, stejně jako ve formě čaje.

Ošetření batolat a kojenců

Kašel je asi nejčastější důvod, proč rodiče s dětmi navštěvují dětského lékaře. Ten však obvykle může udělat hen málo. V každém případě je vždy vhodné zajít k lékaři, pokud je dítě mladší dvou měsíců. Jinak je možné příznaky léčit doma. K léčbě kojenců se skvěle hodí zapařená koupelna. Nechte pár minut běžet horkou sprchu a v tomto parném prostředí nechte své dítě ležet, aby dýchalo páru. Stačí vždy pět nebo deset minut. Účinný je také výplach nosu. Fyziologický roztok můžete miminku vstříknout do nosu a zároveň stříkačkou vysát hlen.

iZdroj fotografie: Freepik

Nezapomeňte ani na zvlhčovač vzduchu. V ložnici je třeba udržet vlhký vzduch. Skvělým způsobem je dát mokrý ručník na topení v místnosti. Na kašel a rýmu pomáhá také kousek rozkrojené cibule pod postýlkou vaše děťátka. Pochopitelně je velice důležitá také hydratace. Pokud dítě kojíte, naplánujte si častější krmení. Batolata pak povzbuzujte k pití vody, čaje nebo nápojů na bázi elektrolytů. Pro děti starší jednoho roku je vhodné také již zmíněné podávání lžičky medu na noc. Obdobně může pomoci také domácí sirup z cibule.

Jaké domácí medicíny používáte vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Zobrazit další články