Přirozené způsoby jak si vyčistit plíce. Otevřou dýchací cesty, zlepší kapacitu plic a sníží zánět

Dýchání znečištěného ovzduší, cigaretového kouře a dalších toxinů může poškodit vaše plíce. Udržování jejich dobré kondice je přitom zásadní pro celkové zdraví.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle Světové zdravotnické organizace vede znečištěné ovzduší ročně na celém světě k 4,2 milionu úmrtí. Techniky čištění plic mohou být prospěšné pro lidi, kteří kouří, pro ty, kteří jsou pravidelně vystaveni znečištění ovzduší, a pro osoby s chronickými stavy, které ovlivňují dýchací systém, jako je astma, chronická obstrukční plicní nemoc a cystická fibróza.

Je možné vyčistit plíce?

Zdraví plic je zásadní pro celkové zdraví člověka. Plíce jsou samočisticí orgán, který se sám začne léčit, jakmile přestane být vystaven znečišťujícím látkám, například když někdo přestane kouřit. Existují specifické techniky, které pomohou zbavit plíce hlenu a dráždivých látek, aby zmírnily přetížení hrudníku a další nepříjemné příznaky. Některé z těchto metod mohou také otevřít dýchací cesty, zlepšit kapacitu plic a snížit zánět.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Parní terapie

Zahrnuje vdechování vodní páry pro otevření a uvolnění dýchacích cest.

Řízený kašel

Sedněte si na židli s uvolněnými rameny a obě nohy držte rovně na podlaze, překřižte paže přes břicho, pomalu vdechujte nosem, pomalu vydechujte a předkloňte se, tlačte paže na břicho, zakašlete dvakrát nebo třikrát při výdechu a udržujte mírně otevřená ústa, pomalu vdechujte nosem, odpočiňte si a podle potřeby opakujte.

Posturální drenáž

Zahrnuje ležení v různých polohách, aby se pomocí gravitace odstranil hlen z plic. Tato praxe může zlepšit dýchání a pomoci předcházet plicním infekcím. Lehněte si na podlahu nebo na postel, umístěte pod boky polštáře, abyste se ujistili, že hrudník je níže než boky. Pomalu se nadechujte nosem a vydechujte ústy. Každý výdech by měl trvat dvakrát déle než nádech, kterému se říká dýchání 1 : 2.

Cvičení

Pravidelné cvičení může zlepšit fyzické a duševní zdraví a sníží riziko mnoha zdravotních stavů, včetně mrtvice a srdečních chorob. Cvičení nutí svaly pracovat, což zvyšuje dechovou frekvenci těla, která vede k většímu přísunu kyslíku do svalů. Zlepšuje také krevní oběh a zefektivňuje odstraňování přebytečného oxidu uhličitého, který si tělo vytváří při cvičení.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Zelený čaj

Zelený čaj obsahuje mnoho antioxidantů, které mohou pomoci snížit zánět plic. Tyto sloučeniny mohou dokonce chránit plicní tkáň před škodlivými účinky vdechování kouře. Nedávná studie uvádí, že lidé, kteří vypijí alespoň 2 šálky zeleného čaje denně, mají lepší funkci plic než ti, kteří žádný nepijí.

Protizánětlivé potraviny

Zánět dýchacích cest může ztěžovat dýchání a způsobit, že je hrudník přetížený. Některé potraviny mohou tento pocit snížit. Je to:

  • kurkuma
  • listová zelenina
  • třešně
  • borůvky
  • olivy
  • vlašské ořechy
  • fazole
  • čočka

Hrudní perkuse

Perkuse je dalším účinným způsobem, jak odstranit přebytečný hlen z plic. Zdravotnický pracovník nebo respirační terapeut použije ruku k rytmickému poklepání na hrudní stěnu, aby uvolnil zachycený hlen v plicích. Kombinace hrudních perkusí a posturální drenáže může pomoci vyčistit dýchací cesty od přebytečného hlenu.

Zdroj: MedicalNewsToday

60 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 1628 hlasů
Nahlásit chybu
DámskýDeník
Je milování aneb pohlavní styk lepší ráno nebo až večer? Výhody a nevýhody jsou větší, než byste si mysleli
Události247
V Izraeli a Pásmu Gazy se stále bojuje. Izrael zaútočil na podzemní tunely Hamásu, USA vydaly varování
VědaŽivě
Pozitivní krok k záchraně planety. Zvláštní efekt Aspirinu by mohl pomoct proti znečišťování ovzduší
adbz
Lednice už nikdy nebude zapáchat a mít divný odér. Drahé chemické přípravky nejsou potřeba, jde to i přírodní cestou