Vzhledem k tomu, že se jedná o progresivní onemocnění, i příznaky Alzheimerovy choroby se zhoršují postupně. Odhalte je již v prvotní fázi.
Alzheimerova choroba je progresivní forma demence. Neurolog Seunggu Han, M.D. tvrdí, že Alzheimerova choroba představuje 60 až 80 % případů demence. Postihuje sice většinou až osoby starší 65 let, ale může se objevit i dříve. Nelze ji sice vyléčit, ale její progresi lze zpomalit. Čím dříve jsou příznaky rozpoznány, tím větší je šance na zmírnění a zpomalení rozvoje této nepříjemné nemoci.
Důvody vzniku Alzheimerovy choroby se stále nepodařilo objasnit
Alzheimerova choroba je progresivní neurodegenerativní onemocnění, což znamená, že mozkové buňky v průběhu času odumírají – a to negativně ovlivňuje kognitivní funkce mozku. Příčiny vzniku Alzheimerovy choroby se stále nepodařilo zcela objasnit, odborníci z MedicalNewsToday se však domnívají, že svou roli zde hraje genetika, věk a poranění či onemocnění mozku v průběhu života. Jistý vliv má i prostředí, zejména časté vystavení se chemickým látkám, těžkým kovům a pesticidům.
Jistý vliv mají i faktory, které můžete ovlivnit. Je proto důležité snažit se udržet mozek stále aktivní a učit se nové věci i v pokročilejším věku, nepodceňovat význam pravidelného pohybu a pestré stravy a v neposlední řadě i léčbu dlouhodobých onemocnění, jako je diabetes, vysoký krevní tlak a vysoký cholesterol či kardiovaskulární onemocnění. O tom, jak snížit krevní tlak a cholesterol, jsme na JakZdravě již několikrát psali, snažte se proto tato doporučení dodržovat.
Příznaky Alzheimerovy choroby nastupují plíživě
Vzhledem k tomu, že se jedná o progresivní onemocnění, příznaky nenastupují náhle, ale pomalu a postupně. Zprvu jsou tedy velice nenápadné. Zpočátku můžete mít problém například jen s vybavením si některých slov nebo vám běžné aktivity trvají o něco déle. Můžete mít pocit, jako by vám někdo schovával věci a vaši blízcí mohou pozorovat jisté změny ve vašem chování.
Později se můžete začít ztrácet i ve známém prostředí, bloudit po ulicích, neschopni najít cestu domů. Můžete mít potíže i s běžnými úkony, které jste dělali dříve zcela automaticky. Problémy mohou nastat i ve finanční oblasti, kdy najednou nejste schopni například zaplatit účty, protože nevíte jak.
V pokročilých fázích Alzheimerovy choroby nepoznáte ani své nejbližší
Jak nemoc postupuje, zhoršují se i příznaky a nemocný je již plně odkázán na pomoc okolí. Člověk má stále větší potíže s pamětí a někdy není schopen poznat ani své nejbližší. Stále častěji trpí halucinacemi či bludy. Chování je velmi impulzivní, pacient má navíc problém i s běžnými úkony, jako je oblékání či jen s tím, vstát ráno z postele.
Lék je stále v nedohlednu
Přesto, že existuje mnoho léků, které dokáží progresi Alzheimerovy choroby zpomalit, stále není k dispozici žádný, který by nemoc vyléčil. Jak jsme vás na JakZdravě již informovali, nedávno vědci představili nový lék, který by měl nemoc velmi výrazně zpomalit, schválen však stále není. Jedinou možností tak zůstává věnovat pozornost prevenci, nepodceňovat případné rané příznaky a včas zahájit léčbu.