5 příznaků nedostatku hořčíku v těle, které se nevyplatí ignorovat aneb Příčina podrážděnosti i hypertenze

Hořčík je důležitý minerál, jehož nedostatek v těle může vést k závažným zdravotním problémům. Pokud pociťujete tyto příznaky, rozhodně na nic nečekejte.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Hořčík je velmi důležitý minerál, který zastává v těle řadu funkcí, včetně těch srdečních a mozkových – jeho nedostatek proto může vést k řadě zdravotních dopadů, a tudíž je nezbytné tento problém začít co nejdříve řešit a vyhnout se tak možnému nebezpečí. Jak říká lékař Avi Varma, lidské tělo naštěstí v tomto případě okamžitě začne projevovat určité příznaky. S těmi nejčastějšími z nich se můžete seznámit níže. 

1) Intenzivní svalové křeče  

Pokud vaše tělo nemá dostatek hořčíku, tepny a cévy začínají tuhnout, což může vést v důsledku k intenzivním svalovým křečím. V tomto případě byste rozhodně neměli na nic čekat, neboť se můžete potýkat s fatálními dopady, a to v podobě srdečního infarktu nebo dokonce ochrnutí. Zvláště pozorné by měli být především těhotné ženy, neboť v tomto období dochází k širokému spektru hormonální nerovnováhy, která způsobuje syntézu vápníku, a tím i nedostatek hořčíku.

2) Úzkost a deprese

Častý výskyt úzkosti a deprese patří mezi nejnebezpečnější příznaky nedostatku hořčíku v těle. V takovém případě totiž dochází k zužování tepen, přičemž vaše krev již nedokáže dostatečně zásobovat mozek kyslíkem. Ten nemá v důsledku dostatek energie na ovládání emocí, pacient se začíná chovat podivně a přestává zvládat své negativní myšlenky (nebo jim začne zcela propadat). 

3) Vysoký krevní tlak

Nedostatek hořčíku v těle způsobuje zužování a ztuhlost tepen, což následně vede ke zvýšení krevního tlaku. Tento nebezpečný stav může mít závažné dopady na vaše zdraví, včetně zvýšení rizika vzniku srdečního infarktu nebo, v některých případech, arteriální hypertenze, která může vést až k úmrtí. Je proto důležité tento stav za žádných okolností nepodceňovat a začít ho co nejdříve řešit se svým praktickým lékařem. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

4) Hormonální problémy

Mnoho odborníků potvrzuje, že čím nižší má pacient hladinu hořčíku v těle, tím roste hladina některých hormonů. S tímto problémem se potýkají nejčastěji ženy, kterým se v důsledku tohoto problému zvyšuje hladina estrogenu. I v tomto případě byste však měli reagovat co nejdříve, neboť jde o příznak, který může nepříjemně narušit váš každodenní život a jeho dopady na zdraví mohou být zvláště závažné. 

5) Problémy se spánkem

Nedostatek hořčíku v těle způsobuje neklid, což může negativně narušit váš spánek. Tento příznak je často důsledkem vysokého krevního tlaku, který zatěžuje srdce a způsobuje nekoordinovanou duševní činnost (což je konečnou příčinou nespavosti). Měli byste brát na vědomí, že nespavost je problém, který může závažně narušit jak vaše biologické, tak i psychické zdraví, a proto se v každém případě co nejdříve poraďte o jeho léčbě se svým praktickým lékařem. 

Jak udržujete dostatečnou hladinu hořčíku v těle vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Michaela Kuklová překonala rakovinu, ale o lásku nestojí. „Když se zamiluji, lítám v tom jak malá holka, takže jsem si lásku zakázala,“ říká
Události247
Události247
Ukrajina konečně vysvětlila důvod spojenectví Putina a Lukašenka. Pro svět to znamená nevídanou hrozbu
VědaŽivě
VědaŽivě
I zkušení řidiči se na silnici dopouští mnoha chyb. Nehoda může skončit smrtí celé posádky
adbz
adbz
Praktická rýže v pytlíku není dobrá volba. Přispívá ke vzniku cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění