Kýchání a pálení očí pomalu nastupuje –⁠ sezóna senné rýmy je tady. Čeho se držet, abyste ji úspěšně přečkali?

Alergická rýma trápí stále více lidí. Jejím spouštěčem jsou nejčastěji alergeny obsažené ve vzduchu, k nimž nejčastěji patří pyly rostlin a stromů.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Kýchání, svědění očí a rýma jsou příznaky senné rýmy, která se objevuje každým rokem s příchodem jarního období. Stačí, aby venku začaly kvést první květiny, a kdo je na jejich pyl alergický, už začne mít problémy. Není příjemné se bát vyjít ven, protože začnete smrkat a kašlat. Lékařka Sandra Lin, MD se zabývá léčbou alergické rýmy už řadu let.

Co je to senná rýma

Rýma může vzniknout jako následek prochlazení, kdy na oslabenou imunitu nasedne virus. Někdy se ale rýma spustí při kontaktu s alergenem. V takovém případě hovoříme o alergické neboli senné rýmě. Alergenem mohou být pylová zrna, roztoči, plísňové spory, cigaretový kouř, parfémy, znečištění vzduchu. Zdravému organismu neškodí. Problém nastává u osob, jejichž tělo je na některý alergen citlivé a bojuje proti němu, jako by šlo o nebezpečnou infekci. Dochází ke vzniku hojné vodnaté sekrece z nosu, svědění nosu i očí, kýchání, k ucpanému nosu.

Jak úspěšně léčit sennou rýmu

K potlačení nepříjemných příznaků senné rýmy slouží tzv. antihistaminika. Jedná se o léky, které často bývají na lékařský předpis, je proto vhodné je mít doma v zásobě. Antihistaminika působí proti účinků histaminu, což je látka, která dráždí nosní sliznici a stojí za veškerými symptomy senné rýmy. Výborné jsou zejména antihistaminika II. generace, které mají méně vedlejších účinků a nezpůsobují ospalost.

Esenciální oleje a oční kapky

Od ucpaného nosu může pomoci koupel, do níž přidáte pár kapek esenciálního oleje z eukalyptu. Jeho hlavní složkou je cineol, jenž příznaky pomáhá léčit. Olej lze přidat i do aromalampy a jeho vůni vdechovat. Nepříjemným symptomem senné rýmy jsou červené a svědící oči. Zde jsou nápomocné oční kapky s antihistaminikem, které je možné kapat do očí několikrát za den.

iZdroj fotografie: Pixabay
Senná rýma dokáže hodně potrápit

Čistička vzduchu zbaví ovzduší alergenů

V bytě alergiků by rozhodně neměla chybět čistička vzduchu. Ta funguje tak, že dezinfikuje vzduch v místnostech a odstraňuje z něho znečišťující látky, alergeny a toxiny. Tím pomáhá zmírnit příznaky senné rýmy. Ovzduší je pak čistší a pro alergiky zdravější.

Studený obklad na oči

Nemáte-li doma po ruce oční kapky proti alergii, existuje ještě jedno rychlé řešení. A tím je studený obklad na oči. Vytvoříte ho ze žínky, kterou namočíte do studené vody s ledem a přiložíte na zavřené oči. Takto ponecháte po dobu asi 5 až 10 minut. Výsledkem by měly být zklidněné oči.

Výplachy nosu slanou vodou

Ucpaný nos je možné vyčistit solným roztokem, jenž zprůchodňuje nosní dírky a zmírňuje zánět sliznic. Využívá se k tomu speciální konvička. Nejprve se roztok nalije do jedné nosní dírky, voda proudí dutinami a druhou nosní dírkou vytéká ven a s sebou bere hlen a alergeny.

Jak metody k potlačení senné rýmy používáte vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články