Proč lidé nejčastěji umírají ve spánku? Poruchy spaní se nevyplácí ignorovat, hrají klíčovou roli v jakémkoliv věku

Lidé se už v minulosti hodně zabývali spojitostí mezi spánkem a smrtí. Tady najdete odpovědi na pár z vašich otázek, počínaje.. proč lidé umírají ve spánku?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Už v mytologii ze starověkého Řecka je bůh spánku Hypnos dvojčetem boha smrti Thanatose. Je tedy jasné, že lidé si nějakým způsobem už od pradávna spojovali spánek se smrtí. A ve středověku se smrti ve spánku vleže báli tak moc, že spali na několika polštářích, vlastně téměř vsedě. Ale na druhou stranu není to nejlepší způsob odchodu? A proč se tomu tak děje? Na vše vám dnes odpovíme.

Proč lidé umírají tak často ve spánku?

Vzhledem k tomu, že trávíme třetinu svého života spánkem, tak není divu, že mnoho lidí odchází tímto způsobem. Je velký rozdíl mezi odchodem během noci (zejména když je člověk zdravý) a odchodu, když je člověk již v bezvědomí v posledních fázích smrtelné nemoci. Příčina smrti může být nejasná. V úmrtním listu jsou pak uvedeny nespecifické důvody jako třeba: „kardiorespirační selhání“, „úmrtí z přirozených příčin“ nebo dokonce „stáří“.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V některých případech dochází k úmrtí v důsledku nějakého vnějšího faktoru. Například zemětřesení, to může způsobit smrt, pokud dojde ke zranění během spánku. Nebo může být příčinou také otrava oxidem uhelnatým z chybného větrání, či předávkování léky určené ke ztlumení bolesti, léčbě nespavosti nebo sedativa a opiáty. A pokud člověk užívá nějaké takové léky a ještě to kombinuje s alkoholem, všechna rizika se o to více zvyšují.

Selhání srdeční činnosti a respirační selhání

Vývoj respiračního selhání může postupně ovlivnit funkci srdce a dalších ústrojí. Příčinou může být i odumírání mozkových buněk, v důsledku stárnutí či choroby, které mají na starost automatické dýchání. Toto mozkové centrum se odborně nazývá pre-Bötzingerův kortex (PBC). Pokud neurony přestanou vysílat ony nezbytné signály k dýchání, tak se člověku přestane dostávat kyslíku, což může vyvolat buď mrtvici či infarkt.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Respirační selhání může nastat v důsledku chronického degenerativního onemocnění:

1. Emfyzém
2. Cystická fibróza
3. Rakovina plic
4. Plicní fibróza
5. Pneumonie
6. Plicní embolie

Přerušení funkce srdce

Existují značné důkazy o tom, že funkce srdce může být během spánku přerušena. Zejména poruchy spánku způsobené rychlými pohyby očí mohou vést k dysfunkci systému. Toto riziko se zvyšuje ráno. K infarktu dochází, když dojde k ucpání cévy, což způsobí poškození nebo smrt tkáně. Arytmie je častou příčinou smrti během spánku. A asystolie je zastavení srdeční činnosti se zmizením bioelektrické aktivity. 

Poruchy spánku a jakými příznaky se zaobírat

Smrt ve spánku může nastat kvůli několika dalším poruchám. Existuje stav známý jako náhlá smrt při epilepsii, který není zcela objasněn. Porucha spánku a náměsíčnost může vést například k pádu z postele a poranění hlavy. To může způsobit vnitřní krvácení a epidurální hematom se může rychle stát osudným.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Abyste snížili riziko nechtěného odchodu ve spánku, musíte věnovat pozornost příznakům poruch jako jsou nespavost, časná ranní probuzení, známky spánkové apnoe (pauzy v dýchání, chrápání, nadměrná denní spavost, kognitivní problémy). Naštěstí lze poruchy spánku léčit a nemusí být pro vás rozhodně konečné. Na chrápání se neumírá.

Zdroj: Very Well Health

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Do nemocnice šel kvůli mírné horečce, ale nakonec z ní odešel bez ruky a nohy. Jeho organismus tak reagoval na infekci
Události247
Události247
Někteří lidé kvůli drahým energiím doma svítí jen díky autobaterii a soláru
VědaŽivě
VědaŽivě
Jak se dostat k srdci člověka? Nový robot dokáže ve 3D tisknout orgány přímo uvnitř těla
adbz
adbz
Praktiky starých šamanů stojí za zkoušku. Stačí ve skleníku zapálit bobkový list a škůdci se mu vyhnou obloukem