Pokud při svých toulkách přírodou narazíte na borovice, posbírejte jejich šišky i mladé výhonky. Když si z nich potom uděláte třeba čaj či tinkturu, velmi prospějete svému zdraví.
Pyl borovice je často označován za superpotravinu a je považován za špičkový zdroj mnoha vitamínů, minerálů, antioxidantů a aminokyselin. Pyl borovice také získává na popularitě mezi muži, kteří chtějí zvýšit hladinu testosteronu. Dr. Meredith Bull, ND ale upozorňuje, že o výživových hodnotách pylu borovice je známo jen velmi málo a vědecké poznatky, které by potvrzovaly jeho zdravotní účinky, jsou nedostatečné.
K čemu se pyl borovice používá
Zastánci borového pylu naznačují, že může podporovat hojení a chránit před celou řadou problémů, včetně akné, ekzémů, kocoviny, srdečních chorob a vysokého cholesterolu. Pyl borovice také údajně stimuluje imunitní systém, posiluje zdraví mozku, podporuje detoxikaci a hubnutí, zmírňuje bolesti a pomáhá předcházet některým formám rakoviny.
Pyl borovice je také někdy prodáván jako adaptogen – přírodní látka, která se používá ke zvýšení odolnosti organismu vůči negativním účinkům stresu. Vědecké důkazy potvrzující některý z těchto účinků ve skutečnosti chybí. Byly provedeny omezené studie in vitro a na hlodavcích, které zkoumaly potenciál pylu borovice v několika klíčových oblastech. Výsledky těchto výzkumů však nelze automaticky vztáhnout na člověka.
Zvyšuje hladinu testosteronu
Zastánci této teorie tvrdí, že pyl borovice obsahuje hormon testosteron a že užívání doplňků stravy s pylem borovice může prospět mužům, kteří se potýkají s poklesem jeho hladiny a s tím spojeným poklesem sportovního výkonu, svalové hmoty, energie a sexuálních funkcí.
Existuje však pouze několik studií, které zkoumaly souvislost mezi testosteronem a pylem borovice. Vědci, kteří tyto zprávy publikovali, zkoumali pouze koncentraci testosteronu v pylu borovice lesní. Nízká hladina testosteronu navíc může být známkou onemocnění, které vyžaduje odbornou léčbu. Pokud se u vás tedy objeví příznaky nízké hladiny testosteronu, raději se obraťte na svého lékaře.
Snižuje zánět
Bojuje proti stárnutí
Malá studie provedená na myších zkoumala potenciál pylu borovice v boji proti markerům stárnutí. Autoři studie dospěli k závěru, že pyl borovice může mít potenciál zpomalit proces stárnutí a zmírnit nemoci související s věkem.
Působí jako prevence nemocí
Ve zprávě publikované v časopise Frontiers in Pharmacology v roce 2016 vědci zjistili určité důkazy o tom, že bylinný přípravek obsahující Song Hua Fen (produkt z pylu borovice používaný v tradiční čínské medicíně) může pomáhat v prevenci jaterních problémů zvaných jaterní fibróza.
Některé předběžné studie ukázaly, že látky získané z čínské červené borovice mohou mít určité zdravotní účinky, například protinádorové působení a ochranu před oxidativním stresem, zatímco výtažky z borovice lesní mohou mít protirakovinné vlastnosti. Žádná z těchto studií však netestovala účinky konkrétního pylu borovice.
Možné vedlejší účinky
Pyl borovice pochází ze stromů, neužívejte tedy přípravky s pylem borovice, pokud máte alergii na borovici, protože mohou vyvolat alergické reakce. Stejně jako ostatní hormony by se i hladina testosteronu měla pohybovat v určitém rozmezí. Teoreticky by užívání doplňků stravy s pylem borovice mohlo ovlivnit hladinu testosteronu, což by vedlo k nežádoucím vedlejším účinkům. Těhotné a kojící ženy, děti a dospívající by neměly užívat pyl borovice vůbec.
Dávkování a příprava
Pro stanovení vhodného rozmezí dávek pylu borovice nebo příbuzných produktů není k dispozici dostatek vědeckých informací. Správná dávka závisí na věku, stavu, který chcete léčit, a celkovém zdravotním stavu. Před užíváním tohoto nebo jakéhokoliv jiného doplňku stravy se vždy poraďte se svým lékařem, protože může docházet k jejich vzájemnému ovlivňování s jinými léky nebo léčbou jiného onemocnění.
Sběr borovice
Pyl získáte z borových šišek. Sbírat můžete i mladé výhonky a jehličí. Hlavně výhonky mají velký obsah silice, minerálů, vitamínu C, karotenu a dalších antioxidačních látek. Ideální dobou na sběr je květen, kdy se zelené výhonky na borovici hojně vyskytují. Borové šišky se sbírají od listopadu do března.
Jaké jsou vaše zkušenosti s pylem z borovice?