Bolest pat dokáže znepříjemnit každodenní aktivity. Může vám je dokonce znemožnit, když se ji budete snažit přecházet. Podívejte se, co je její příčinou a jak ji lze řešit.
Nejčastěji stojí za bolestí paty plantární fascilitida, tedy zánět šlachy. Lokalizací i formou bolesti může připomínat patní ostruhu. Specializovaná zdravotní sestra Deborah Weatherspoon zdůrazňuje, že se jedná o dva rozdílné problémy. Ani jeden byste neměli zanedbat, protože hrozí vznik chronické bolesti. Poté vám bude znepříjemňovat každodenní aktivity, za nějaký čas způsobí problémy s chodidly, koleny, kyčlemi nebo zády. Proto je vždy lepší nechat se prohlédnout od lékaře.
Co je plantární fascilitida
Plantární fascilitida je zánět vazivové tkáně, která spojuje patní kost s prsty. Probíhá po spodní straně chodidla. Má za úkol držet klenbu nohy a tlumit nárazy. Bez ní byste nechodili ani neběhali. Někdy bývá zánět plantární fascie laiky zaměňován s patními ostruhami. Je to pochopitelné, protože se projevují podobně, diagnostikou se však odliší. Patní ostruhu lékař jasně uvidí na rentgenovém snímku, jedná se totiž o kostní výrůstek.
Příznaky zánětu plantární fascie
- bodavá bolest v patě, nejčastěji při prvních ranních krocích
- po rozpohybování bolest ustupuje, po delším stání nebo sezení se opět objevuje
- při přetěžování se bolest zhoršuje, největší je večer
- preference chůze po špičkách, při chůzi na boso je bolest horší
- může postihnout obě nohy
Proč vzniká
Plantární fascilitida vzniká nejčastěji z důvodu přetěžování a nadměrného používání šlachy. Často se vyskytuje u fyzicky aktivních lidí, typicky u běžců. Nevyhýbá se ani lidem, kteří tráví celou pracovní dobu na nohou. Potkat může také jedince s nadváhou a ženy během těhotenství. Dávejte si pozor na pohodlnou a správnou obuv. Nevhodné boty přispívají ke vzniku onemocnění. Na to byste měli myslet hlavně u dětí a vybírat jim nové botičky skutečně zodpovědně.
Domácí léčba a první pomoc pro úlevu
Většinou se zánět plantární fascie vyléčí během několika měsíců pomocí konzervativní léčby. Takže hoďte nohu nahoru a přikládejte na bolavé místo chladivé obklady. Nejlepší je led zabalený v ručníku. Nemáte-li led, mražený hrášek bude stačit. Opravdu klidový režim dodržte. Při nadváze a obezitě se doporučuje pro zmírnění tlaku na postižené místo redukční dieta. Také zkontrolujte, zda nosíte vhodnou obuv. Dlouhodobé nošení plochých podrážek a pantoflí se nedoporučuje.
Léčba
Konzervativní léčba se zaměřuje na klidový režim, ledování a používání lokálních protizánětlivých mastí. Pokud se stav nelepší, lékař může navrhnout injekce kortikosteroidů přímo do poškozené šlachy. Léčbu plantární fascilitidy můžeme rozdělit na nechirurgickou a chirurgickou.
Nechirurgická léčba
Správná fyzioterapie dokáže pomocí speciálních cviků posílit svaly a vazy na noze, což může pomoci snížit zátěž na bolavý úpon. Také jemná protahovací cvičení jsou dobrou volbou. Pro stimulování hojení šlachy lze také použít terapii rázovou vlnou. Pokud konzervativní terapie selže, bude nutné přistoupit k léčbě operativní, tedy chirurgické.
Chirurgická léčba
K operaci se lékaři uchylují až v těžších případech, kdy už je bolest skutečně nesnesitelná nebo chronická (tzn. trvá déle než 6 měsíců). Uvažuje se o ní po vyzkoušení všech ostatních metod léčby. Nejčastěji operační řešení spočívá v prodloužení lýtkového svalu, aby se zvýšila pohyblivost v kotníku a pružnost v chodidle. Další variantou je přeříznutí šlachy. To zmírní zánět a paradoxně uleví od bolesti.