Pokud si rádi připravujete komerční čaje ze sáčků, měli byste znát potenciální rizika, která s sebou nese jejich častá konzumace. Obsahují totiž řadu toxických látek.
Ačkoliv většina lidí bere konzumaci čajů za zdraví přínosný návyk, ne v každém případě tomu tak musí být. Podle lékařky Ansley Hill totiž mohou některé komerční druhy ze sáčků obsahovat různé pesticidy, toxiny nebo dokonce umělé zvýrazňovače chuti. Toto tvrzení a další nevídané skutečnosti navíc potvrdila někdejší vědecká studie. My jsme se proto pro vás pokusili toto témě osvětlit níže.
Toxické látky v čajových sáčcích
Málokdo ví, že čajové listy se před balením do sáčku nijak nečistí, tudíž pokud byly ošetřeny nějakými postřiky nebo pesticidy, pijete je spolu s nimi. Podle někdejší vědecké studie dokonce vyšlo najevo, že 91 % testovaných čajů obsahovalo mnohem vyšší množství pesticidů, než povolují zdravotní úřady. Kromě toho bylo u jednoho druhu čaje proti nespavosti zjištěno, že obsahuje vysoké dávky pesticidu prochloro, který je označován za potenciální karcinogen. Některé sedativní čaje naopak obsahovaly toxickou látku propargit.
Na černé listině jsou také vonné čaje. Podle vědců totiž většina z nich obsahuje pesticid endosulfan, který je v Evropské unii, USA a mnoha dalších zemích již dlouho zakázán, neboť způsobuje neplodnost a vrozené vady. Kromě toho jsou umělá aromata vyráběna z uhelného dehtu, který je taktéž považován za karcinogen. Vyhnout byste se také měli čajům z papírových sáčků. Většina z nich je totiž ošetřena epichlorhydrinem, sloučeninou, která se při styku s vodou rozkládá na molekuly 3-MCPD, které intenzivně zatěžují imunitní systém.
Kupujte bio čaje
Abyste se vyhnuli výše uvedeným problémům, měli byste vždy vybírat kvalitní bio čaje od specializovaného prodejce. Ovšem i s nimi byste měli zacházet opatrně. Nadměrná konzumace těchto nápojů totiž může způsobovat některé kontradikce, a proto byste se měli vždy poradit s odborníkem, jaké množství je pro vás nejvhodnější. V opačném případě se můžete potýkat s problémy, jako je:
1) Snížená absorpce železa
Většina čajů je bohatým zdrojem skupiny sloučenin zvaných třísloviny. Ty se však při nadměrném množství mohou vázat na železo obsažené v některých potravinách, čímž ho znepřístupňují pro vstřebávání v trávicím traktu. Nedostatek tohoto prvku v těle s sebou ovšem nese určitá rizika, jako je zejména vznik anémie nebo neustálá tvorba aftů. Zvláště pozorní by v tomto případě měli být lidé, kteří dodržují vegetariánskou či veganskou stravu.
2) Zvýšená úzkost, stres a neklid
Čajové listy, zejména z černého a zeleného čaje, obsahují kofein, jehož nadbytek může přispívat k pocitům úzkosti, stresu a neklidu. Pokud si tedy všimnete, že se po konzumaci těchto nápojů cítíte nervózní nebo roztřesení, měli byste je co nejdříve omezit. Vhodná volba je také zaměnit je za bylinné čaje, které jsou získávány především z rostlinných složek bez kofeinu, jako jsou například květy rostlin.
3) Špatný spánek
Protože čaj přirozeně obsahuje kofein, může jeho nadměrná konzumace narušit váš spánkový cyklus. Problém způsobuje zejména skutečnost, že tato látka může inhibovat produkci melatoninu, hormonu, který signalizuje mozku, že je čas jít spát. Nedostatek spánku je ovšem spojen s řadou psychických a biologických problémů, a proto byste tento problém nikdy neměli ignorovat.