Vitamínem B proti rozvoji Alzheimerovy choroby: Studie potvrdila, jaký konkrétní druh zvolit

Studie potvrdila, že hladina vitamínu B12 v krvi má prokazatelný vliv na riziko onemocnění Alzheimerovou chorobou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   


Studie Americké akademie neurovědy ukazuje, že vitamín B12 může chránit před Alzheimerovou chorobou, což do vědecké diskuse o tom, zda je vitamín účinný při snižování rizika ztráty paměti, přidává další důkazy. Jak významný je vitamín B12 pro fungování našeho těla a jak fatální následky může mít to, že ho v pokročilém věku máme nedostatek?

Jaký je vztah mezi hladinou vitamínu B12 a rizikem onemocnění Alzheimerovou chorobou?

Je známo, že vysoké hladiny vitamínu B12 v krvi pomáhají snižovat hladinu homocysteinu, jehož zvýšená hladina je spojena s větším rizikem Alzheimerovy choroby, ztráty paměti a mrtvice. Vědci ale tvrdili, že vztah mezi hladinou homocysteinu, vitamínu B12 a rizikem Alzheimerovy choroby je nejasný.

iZdroj fotografie: Pexels

Jak probíhala studie a jaké jsou výsledky?

Sedmiletý výzkum sledoval 271 obyvatel finské národnosti ve věku 65 až 79 let, kteří na začátku studie neměli žádné příznaky Alzheimerovy choroby. Během studie, publikované ve vědeckém časopise Neurology, se u 17 lidí vyvinula Alzheimerova choroba. Vědci zjistili, že každé pikomolární zvýšení hladiny vitaminu B12 v krvi bylo spojeno se 2 % snížením rizika Alzheimerovy choroby u starších osob.

iZdroj fotografie: Pexels


Navíc každé mikromolární zvýšení hladiny homocysteinu v krvi zvýšilo riziko Alzheimerovy choroby o 16 %, což bylo nad očekávání velké číslo. Dále bylo prokázáno, že krevní hladiny folátu, další živiny, o níž se věří, že snižuje hladinu homocysteinu, nejsou přímo spojeny s rizikem Alzheimerovy choroby a nemají na míru rizika spojeného s onemocněním vliv.

Vyjádření vědců, kteří se účastnili studie

,,Naše zjištění ukazují potřebu dalšího výzkumu úlohy vitaminu B12 jako ukazatele pro identifikaci lidí, kteří jsou vystaveni zvýšenému riziku Alzheimerovy choroby,“ říká výzkumný pracovník Babak Hooshmand, MD, MSc, z Karolinska Institutet ve Stockholmu ve Švédsku v tiskové zprávě. ,,Nízké hladiny vitaminu B12 jsou u starších lidí překvapivě běžné. Několik dalších studií, které zkoumaly užitečnost doplňků vitaminu B12 ke snížení rizika ztráty paměti, mělo smíšené výsledky,“ říká Hooshmand.

iZdroj fotografie: Pexels

Je možné Vitamín B12 aktivně doplňovat?

Vitamín B12 patří mezi nezbytné vitamíny. Tělo jej využívá pro správnou funkci a vývoj mozku, nervů, tvorbu krvinek a mnoho dalších tělesných procesů. Lze jej nalézt v potravinách, jako je maso, ryby a mléčné výrobky. Je ovšem také možné vyrobit jej v laboratoři a doplňovat pomocí různých doplňků stravy. Často se užívá v kombinaci s jinými vitamíny B. Jak jej doplnit se můžete také podívat ve videu níže:

Věnovali jste před přečtením našeho článku vyšší pozornost tomu, jaké vitamíny vaše tělo potřebuje a proč? Pokud ne, určitě je správný čas začít. Tím, že vitamíny aktivně doplňujeme, ať už vyváženou stravou nebo s pomocí potravinových doplňků, pomáháme svému tělu udržet nás na nohou déle zdravé a bez vážnějších zdravotních komplikací.

Sdílejte své osvědčené tipy a triky jak doplnit B12 a jiné důležité vitamíny s našimi čtenáři v diskuzi níže.

Zdroje: ScienceDaily, WebMD

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Pavla Landová

Zobrazit další články