Jsou opravdu elektronické cigarety méně škodlivé? Miliardové obchodní korporace vám neříkají celou pravdu

Náhražky cigaret v podobě zahřívaných tabákových výrobků jsou alternativou kouření pro závislé na tabáku. Zdravější jsou jen na první pohled.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Závislost na tabáku je nemocí, která je poměrně dobře léčitelná. Nikotin je jako droga, dokonce návykovější než heroin. Někteří kuřáci v současné době stále více sahají po elektronických cigaretách, které patří k zahřívaným tabákovým výrobkům. Americká lékařka Sridevi Bellamkonda, MD je toho názoru, že to problém s kouřením příliš neřeší. I tyto cigarety mohou poškozovat zdraví.

Jak fungují alternativní tabákové výrobky

Cigaretu tvoří tabákové listy zabalené v cigaretovém papíru, filtr, případně další chemické složky. Při kouření dochází ke spalování tabáku. Zahřívaný tabákový výrobek funguje na principu ohřívání tabáku na nižší teplotu, než má hořící cigareta. Dochází ke vzniku aerosolu, který pak kuřák vdechuje. Elektronická cigareta využívá e-tekutinu s obsahem nikotinu, glycerin, propylenglykol a příchuti. Také zde při zahřívání vzniká aerosol, jenž se vdechuje. Výhodou je, že lze regulovat množství přijímaného nikotinu.

iZdroj fotografie: Unsplash
Obyčejná cigareta způsobuje postupem času při kouření zdravotní problémy.

Vaping není bez rizika

I když se alternativní cigarety jeví jako bezpečnější, protože u nich nedochází ke spalování tabáku, přesto nejsou zcela bez rizika. Sice tabák jen zahřívají na nižší teplotu než cigareta, ale i ony mohou poškodit cévy a způsobit zdravotní problémy. Při jejich používání dochází k tvorbě plaku na výstelkách cév, k zúžení tepen i dalším negativním účinkům na lidské tělo.

iZdroj fotografie: Unsplash
Vaping vypadá bezpečněji, ale není.

Odvyknout od vapingu může být složitější

Na tabákových výrobcích, které se pouze zahřívají, může vzniknout dokonce větší závislost než na obyčejných cigaretách, a o to horší je potom s tímto zlozvykem přestat. Některé studie se snaží uživatele přesvědčit, že alternativní kouření je zdravější. Problémem ale je, že tyto studie většinou financují samotní výrobci tabákových výrobků, takže o jejich objektivnosti lze s úspěchem pochybovat.

Ani vám se nedaří přestat s kouřením tabákových výrobků?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články