Směs bylin a koření, která vám pomůže se stresem a úzkostí

Stres je nedílnou součástí dnešní doby a společnosti, ve které žijeme. Současný způsob života vyvíjí na mnoho z nás velký tlak. Ne každý se s ním snadno přirozeně vyrovnává. Ke zvládání stresu jsou doporučovány různé techniky.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Velkým pomocníkem pro zklidnění a uvolnění mohou být také některé druhy bylinek a koření. Vždy je pro zdraví prospěšnější hledat přírodní alternativu. To platí i v případě lepšího zvládání stresu nebo úzkosti. I zde matka příroda nabízí řešení. Připravte si tinkturu z účinné směsi bylin.

Účinná přírodní směs

V přírodě najdeme některé druhy bylin, které v lidském těle přirozeně vyvolávají uvolnění a uklidnění. Jejich správnou kombinací a případným zpracováním však můžete zvýšit jejich účinek. To platí i v případě následující směsi. Ta vychází z těchto základních ingrediencí:

  • levandule
  • mučenka
  • kořen valeriánu
iZdroj obrázku: Pixabay.com
Místo léků raději známé a osvědčené bylinky

Levandule je od dávných dob považována za symbol spánku, zdroj uklidnění a dobré nálady. Mučenka pomáhá zvyšovat hladinu GABA přímo v mozku, což je důležité pro pocit relaxace a pohody. Podle výzkumů má dokonce podobné účinky jako sedativa dostupná pouze na předpis, navíc bez vedlejších účinků. Podobně funguje také kořen valeriánu. Ten rovněž stimuluje hladinu GABA a je běžně používán k podpoře spánku.

Připravte si vlastní tinkturu

Hrst sušené levandule doplňte o 1 lžičku sušeného kořene valeriánu, 2 lžičky sušené mučenky, 1 lžičku sušené pomerančové kůry a na závěr přidejte ½ lžičky sušeného zázvoru. Výslednou směs louhujte 2-4 týdny v alkoholu na chladném a tmavém místě. Jednou denně mírně nádobou protřepejte. Ve chvíli, kdy bude tinktura hotová, přeceďte tekutinu například přes kávový filtr. Poté už skladujte v teple a uzavřené nádobě.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Mučenka je velmi opomíjenou rostlinou

Nenechte se zaskočit zprvu hořkou chutí. Užívejte tinkturu před spaním nebo při větším vypětí. Stačí přidat několik kapek do studeného nebo teplého čaje a perlivé vody.

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Pavla Landová

Zobrazit další články