Spása pro játra, slinivku a střeva: Pár doušků a je po problémech

Játra jsou životně důležitým orgánem, který však v dnešní době dostává pořádně zabrat. Jejich činnost můžete podpořit pomocí jednoduchého nápoje.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Játra, slinivka i střeva jsou nesmírně důležitými orgány, které plní řadu klíčových funkcí. Proto je nezbytné pečovat o jejich stav a zdraví. Pro zajištění jejich správného fungování je nejlepší vzdát se alkoholu a dalších návykových látek a zdravě se stravovat. Kromě toho se čas od času vyplatí detoxikace jater a obecně celého organismu, aby vše fungovalo, jak má. Ozdravnou směs si můžete během pár minut připravit i doma. 

Játra mají v těle nezastupitelnou funkci

Játra jsou největší žlázou v těle a jedním z nejdůležitějších orgánů. Filtrují krev, zbavují tělo toxinů, napomáhají správnému trávení (produkují žluč) a mají také důležitou metabolickou funkci. Mají sice až neuvěřitelnou schopnost regenerace, ale při dlouhodobém přetížení je jejich činnost narušena, což má negativní dopad na celé tělo. Proto je nezbytné o jejich zdraví pečovat.

Z dlouhodobého hlediska je vhodné omezit nebo zcela přestat pít alkohol, konzumovat vysoce zpracované potraviny, výrobky s vysokým obsahem soli a cukru a tučná, těžko stravitelná jídla. Játra mohou poškodit také cigarety, příliš mnoho červeného masa, některé léky a přejídání. Je samozřejmé, že i když žijete zdravě, čas od času se vyskytne situace, kdy je jídla i pití nadbytek, například v létě, kdy se často griluje a pořádají se různé oslavy. Po náročném víkendu tedy není od věci rychlá detoxikace jater, která jim uleví.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Domácí detoxikace jater

Mezi produkty, které stav jater ovlivňují pozitivním způsobem patří například potraviny bohaté na vlákninu, vitamin B, majoránka, oregano, hlávkový salát, brokolice nebo zelí. Pomoci mohou i mnohé další bylinky a potraviny. Důležitý je také dostatečný přísun tekutin, ideálně čisté vody. Pokud chcete regenerovat a posílit svá játra, vyplatí se také čas od času sáhnout po speciální směsi, která je účinně očistí. Na její výrobu budete potřebovat:

  • hrst čerstvých mátových listů
  • citronovou a pomerančovou šťávu
  • med

Jak připravit očistný nápoj

Do hrnce s vroucí vodou vložte hrst čerstvých mátových lístků. Nechte 10 minut povařit, poté nálev sceďte a nechte vychladnout. Když směs vychladne na pokojovou teplotu, přidejte citronovou a pomerančovou šťávu a trochu přírodního medu. Nepřidávejte tyto ingredience do horkého nápoje, zničili byste mnohé účinné látky, které obsahují. Jednou denně vypijte šálek tohoto čaje.

Výhody tohoto nápoje

Pravidelné pití této směsi nejen zlepší funkci jater, ale také zvýší vaši odolnost vůči virovým a bakteriálním infekcím, sníží riziko vzniku rakoviny a ochrání vás před škodlivými účinky volných radikálů. Tato směs také zlepší činnost slinivky břišní a střev, čímž přispěje k celkovému zlepšení vašeho zdraví.

i

Přínosy jednotlivých složek jsou vědecky potvrzené

Máta je v nápoji obsažena hned z několika důvodů. Hlavním důvodem je to, že díky přítomnosti výživných esenciálních olejů účinně podporuje činnost jater, což bylo již mnohokrát prokázáno řadou vědeckých studií. Mimo to má také zklidňující a čisticí vlastnosti. Zabraňuje zánětům v žaludku, čistí chuťové buňky a podporuje proces trávení. 

Citrusy jsou skvělé pro posílení čistící schopnosti jater. Pomáhají při tvorbě důležitých detoxikačních enzymů, zejména enzymů aspartáttransaminázy (AST) a alanintransaminázy (alaninaminotransferázy neboli ALT) v krvi. Čínská studie zjistila, že citronová šťáva pomáhá osobám s poruchou funkce jater. Vědci naznačili, že ke zlepšení funkce jater mohou přispět i další citrusové plody. Je to díky široké škále živin, jako je vitamin C, esenciální oleje, pektin a flavonoidy, které pomáhají při správné detoxikaci. 

Med je dobře známý svou antioxidační aktivitou a v poslední době se používá jako doplněk stravy či k léčbě řady jaterních onemocnění, jako je hepatitida, cirhóza, akutní selhání jater, nealkoholické ztučnění jater, alkoholické onemocnění jater, fibróza či steatóza. Účinnost různých druhů medu při léčbě pacientů s jaterními chorobami taktéž potvrdily četné preklinické studie.

Jaké jsou vaše zkušenosti s tímto nápojem?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články