Ne vždy jsou lékaři schopni určit správnou diagnózu, některé mýlky jsou ale život ohrožující. Jak omezit riziko na minimum?

Někdy není jednoduché správně diagnostikovat nemoc. Příznaky, jako je bolest, křeče, závratě a únava, jsou společné pro mnoho nemocí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Máte zdravotní potíže, jenomže lékař si není jistý, co vám je. Není to zdaleka nic neobvyklého a není divu. Některé příznaky se zkrátka vyskytují u řady nemocí a hned na počátku nemusí být zcela jasné, která konkrétní trápí zrovna vás. Je však dobré mít se na pozoru, protože špatná diagnóza může mít fatální následky. Vhodné je proto lékaři sdělit opravdu vše. Těmito nemocemi a osvětou se zabývá Julia Ries.

Pozor na boreliózu

Lymeská borelióza je onemocnění způsobené po kousnutí klíštěte. Obvykle se projeví vyrážkou nebo zarudnutím v místě, kde se klíště přisálo. S takovým fyzickým důkazem se může zdát jednoduché stanovit diagnózu. Ne u každého se však vyrážka objeví. Z toho důvodu je často borelióza zaměňována za fibromyalgii. Tedy nemoc projevující se podobnými příznaky. Mezi ně patří bolest hlavy, kloubů a svalů, ale také únava. Pokud máte podezření, zajděte k lékaři a požádejte o důkladné vyšetření.

Většina žen pravděpodobně někdy měla nepravidelný cyklus. Je to poměrně častý vedlejší účinek neplodnosti, ale také stresu nebo přibírání na váze. Některé ženy však trpí kvůli hormonální nerovnováze způsobené syndromem polycistických vaječníků. Pokud tedy máte potíže s cyklem neustále, je vhodné navštívit lékaře a nechat si udělat krevní testy. Ty potvrdí nebo vyloučí závažnější potíže. Určitě je však vhodné pro klid v duši s lékařem hovořit včas, aby se věc mohla řešit.

Bolesti, embolie i rakovina

Bolest hlavy zná asi každý. Může být způsobená napětím, dehydratací, světlem a stresem. Při náhlém poklesu cukru v krvi nejsou neobvyklé ani závratě. Na opakované bolesti si však dejte pozor, mohou být příznakem mrtvice. Vždy je lepší navštívit lékaře. Špatně se diagnostikuje také rakovina vaječníků. Mezi příznaky tohoto druhu rakoviny patří bolesti břicha, nadýmání a křeče. Často jsou však svedené na syndrom dráždivého žaludku nebo infekci močových cest. V případě potíží proto raději aktivně lékaře požádejte o test, který vyloučí rakovinu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dušnost, bušení srdce a bolesti na hrudi mohou být příznakem záchvatů paniky. Všechny tyto příznaky se však objevují také při plicní embolii. U paniky se navíc objevuje brnění rukou a pocit strachu. Embolie je v projevech jemnější. Jde o krevní sraženinu, která se dostává z nohou do plic a může být život ohrožující. Často se to stává při užívání antikoncepce, případně při dlouhé době nehybnosti v důsledku operace nebo těhotenství. Ohrožení jsou také kuřáci.

Jak se vypořádáváte se zdravotními problémy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Lucie Mašínová

Zobrazit další články