Ústní dutina je propojena s celkovým zdravím: Bakterie z úst mohou poničit srdce, osteoporóza může vést ke ztrátě zubů

Když si čistíte zuby, nejspíš vás spojitost s dalšími orgány nenapadne. Zubní hygiena přitom v celkovém zdraví hraje větší roli, než si možná myslíte.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Va vašich ústech se to hemží bakteriemi. Je to problém sám o sobě, protože nadbytek bakterií může zatočit s odolností vašich zubů. Kromě toho ale vaše ústa představují jakousi vstupní bránu do vašeho těla. Především pak do dýchacích cest a trávicího traktu. A zatímco zuby od bakterií můžete částečně očistit, v jiných částech těla se to dělá podstatně hůře. Podle doktorky Christine Frank mohou ovlivnit zdraví srdce, ale i průběh těhotenství a porodu.

Potíže způsobené bakteriemi z úst

Bakterie z vašich úst mohou proniknout do krevního oběhu, a když se dostanou do oblasti srdce, mohou se tam uchytit. Například v endokardu – vnitřní výstelce srdce. Zde vzniklý zánět se nazývá endokarditida a může poničit srdeční chlopně. V horším případě může endokarditida způsobit i smrt. Bakterie z vašich úst mohou nepříznivě ovlivnit vaše srdce i rozvojem dalších kardiovaskulárních chorob, třebaže jak přesně k tomu dochází, ještě není jasné.

Starý muž drží rentgenový snímek plic
iZdroj fotografie: Freepik

Vzhledem k blízkosti a propojenosti úst a dýchacích cest, nepřekvapí, že plíce jsou další potenciální obětí původně ústních bakterií. V oblasti dýchací soustavy mohou tyto bakterie způsobit například zápal plic, ale i jiná plicní onemocnění. Kromě toho mohou narušit i průběh těhotenství: způsobit předčasný porod či nízkou porodní hmotnost. Tyto komplikace jsou většinou spojovány s periodontitidou, kdy se z neléčeného zubního kazu šíří infekce.

  • endokarditida (zánět vnitřní výstelky srdce)
  • kardiovaskulární choroby
  • zápal plic
  • komplikace během těhotenství

Nemoci, které zhoršují stav zubů

Funguje to ale i naopak. Zatímco v některých případech špatný stav zubů vede k oslabení jiných orgánů, v jiných zuby mohou chřadnout vlivem horšího celkového zdraví. Jedná se například o cukrovku, která oslabí vaši odolnost vůči infekci. Lidé s cukrovkou jsou tak náchylnější na onemocnění dásní než zdraví jedinci. Dalším rizikem pro zdravé zuby je i osteoporóza (řídnutí kostí), které může vést i ke ztrátě zubů.

Zhoršený stav zubů je příznačný i pro Alzheimerovu nemoc anebo HIV a AIDS. Vliv na zuby mají samozřejmě i poruchy příjmu potravy, ať už anorexie vlivem nedostatku živin či bulimie vlivem žaludečních kyselin, které poškozují sklovinu i dásně. Mezi další, zuby-ovlivňující onemocnění patří některé druhy rakovin, revmatická artritida (chronický zánět způsobený nevhodnou reakcí imunitního systému) a tzv. Sjögrenův syndrom sucha v ústech.

Úsměv ženy s bílými zuby
iZdroj fotografie: Freepik

Tipy pro zdravé zuby

Zuby se doporučuje čistit minimálně dvakrát denně po dobu dvou minut, přičemž nezapomeňte svůj zubní kartáček čas od času vyměnit: každé tři až čtyři měsíce, v případě potřeby i dříve. Zubní nit a ústní voda představují skvělý způsob, jak se zbavit zbytků jídla a potažmo i bakterií, které mohou obsahovat. Pokud to se zuby myslíte vážně, cigarety nepřipadají v úvahu. A nakonec to nejhorší: svého zubaře byste měli vídat minimálně jednou do roka.

  • čistit si zuby dvakrát denně
  • měnit zubní kartáček každé tři až čtyři měsíce
  • žádné cigarety
  • pravidelné návštěvy zubaře

Co děláte pro zdravější zuby vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Kristýna Suchá

Zobrazit další články