Jako u všeho i v případě činnosti srdce hrají významnou roli různé přírodní látky, ty můžete získat i z běžně dostupných potravin.
Srdce je často označováno jako orgán lásky, ale jinak ho lidé znají také proto, že zajišťuje, aby se nám do celého těla dostala krev. Jedná se o jeden z nejdůležitějších orgánů pro život, a proto byste mu měli věnovat patřičnou péči. To můžete dělat mimo jiné i tím, že mu budete dodávat živiny, které jsou prospěšné pro jeho správnou činnost.
Polyfenoly
Jisté látky mohou v organismu fungovat jako antioxidanty, které zbaví vaše tělo nebezpečných látek a do jisté míry ho očistí. Podobně fungují i polyfenoly, pro něž je typické, že se dokážou navázat na vnitřní výstelku tepen a chránit je před látkami urychlujícími stárnutí a slábnutí cév. Zároveň zbavují oběhovou soustavu nebezpečného plaku.
Polyfenoly naleznete především v potravinách vyrobených zpracováním kávových zrn. Mimo to lze za zdroj považovat i čaj uvařený z lístků čajového keře, jelikož také obsahuje jisté množství polyfenolů. Hojně se nachází ve sladkých plodech, jako jsou rajčata, borůvky, jahody a hrozny, jejichž zpracováním se dostanou i do vína, což může být pro některé povzbudivá zpráva.
Rozpustná vláknina
Na činnost oběhové soustavy mají výrazný vliv jisté vlákniny, obzvláště pak jeden druh, označovaný jako „rozpustná“. Tato vláknina přitahuje vodu, čímž nabude na objemu a dokáže v takové podobě regulovat množství cholesterolu. Můžete ji nalézt v rostlinách, jako je jitrocel, různých obilovinách, tropickém ovoci, luštěninách a některé zelenině.
Fytosteroly
Spolu s cholesterolem interagují i jiné látky, jako jsou steroly – konkrétně ty rostlinné, označované někdy také jako „fytosteroly“. Ty jsou schopné zamezit cholesterolu přístup do cév namísto toho, aby ho sami vstřebávali. Do těla je dostanete pozřením kapusty, fíků, kukuřice, fazolí a nejrůznějších druhů ořechů, z lednice byste však mohli sáhnout i po margarínu.