Když kůže stárne: S eliminací stařeckých skvrn pomůže kořen lékořice

Proces stárnutí se nevyhýbá ani kůži. Kromě vrásek se na ní mohou objevit stařecké skvrny, které mnohdy kazí váš vzhled, vyskytnou-li se třeba ve tváři.

i Zdroj fotografie: Alain Gérard / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Stařecké skvrny vypadají jako hnědé, šedé až černé skvrny na kůži. Jsou ploché, mají kulatý nebo oválný tvar a na pohmat vůbec nebolí. Nejčastěji se objevují po čtyřicátém roce života, zvlášť u jedinců, kteří mají rodové sklony ke stařeckým skvrnám. Dermatologická zdravotní sestra Amanda Caldwell dodává, že riziko stařeckých skvrn zvyšuje časté vystavování kůže slunci i pravidelné návštěvy solárka.

Proč se stařecké skvrny objevují?

Stařecké skvrny se většinou objevují tam, kde pokožka produkuje nadměrné množství melaninu nebo pigmentu. Přesný důvod ovšem neznají ani odborníci. Jisté však je, že někteří lidé k nim mají dědičné vlohy. Stařecké skvrny se pravděpodobně objevují jako součást stárnutí kůže, obzvlášť byla-li kůže hodně zatěžovaná a vystavovaná ultrafialovému záření.

Jak poznat stařecké skvrny?

Stařecké skvrny jsou na pohmat stejné jako okolní kůže. Jsou ploché a při doteku nebolí. Mívají kulatý nebo oválný tvar s výraznými okraji. Velikostí se mohou lišit. Můžete mít skvrnu velkou v průměru jako malá piha, ale také jako váš palec. Stejně tak se u vás může objevit jedna jediná, ale také celá skupina. Skupiny skvrn jsou horší v tom, že jsou více viditelné.

Barevně mohou být stařecké skvrny nenápadně světle hnědé, někdy tmavší nebo dokonce zbarvené do černa. Často tmavnou po vystavování se slunci. Stejně tak je pro ně typické, že se objevují na místech, která slunci odkrýváte nejčastěji. To znamená, že se vyskytují nejčastěji na hřbetech rukou, na ramenou a na horní části zad, na předloktí a ve tváři.

Detailní pohled na tvář starší ženy s drobnými stařeckými skvrnami iZdroj fotografie: Freepik

Mohou být stařecké skvrny nebezpečné?

Stařecké skvrny nejsou naštěstí nijak nebezpečné. Neexistuje žádné riziko, že by se z nich vyvinula rakovina. To ovšem nelze tvrdit o jiných znaménkách. Pokud se u vás objeví nějaké podezřelé útvary na kůži, požádejte kožního lékaře o jejich preventivní prohlídku. Je lepší nechat se prohlédnout dvakrát zbytečně a včas než jednou pozdě.

Jak se zbavit stařeckých skvrn?

Stařeckých skvrn se můžete samozřejmě zbavit, pokud jsou vám na obtíž. Jedná se skutečně o pouhý kosmetický problém, který vám může pomoci řešit lékař předepsanou bělící mastí nebo procedurami spadajícími do problematicky estetické chirurgie. Vyzkoušet můžete i lidové recepty. Během toho ale používejte selský rozum, jsou případy, kdy vás doporučované přípravky mohou ohrozit na zdraví.

Recept, jak se zbavit stařeckých skvrn

Pokud vás trápí stařecké skvrny, ale ne zas tolik, abyste šli do lékařských procedur, můžete vyzkoušet přírodní recept k zesvětlení skvrn.

Vyzkoušejte léčit skvrny lékořicí

Lékořice má silné antioxidační účinky a bělící vlastnosti. Dokáže si poradit tam, kde máte v kůži mnoho pigmentu, takže je vhodná proti stařeckým skvrnám i jizvám. Navíc u ní nehrozí žádné nežádoucí účinky.

Jak na to?

  1. Rozdrťte kořen lékořice na prášek.
  2. Smíchejte 1 čajovou lžičku získaného prášku s 1 polévkovou lžící vroucí vody a nechte 5 minut louhovat.
  3. Mezitím si důkladně umyjte obličej (nebo jinou část těla, kde máte skvrnu) od nečistot.
  4. Hotovou směs aplikujte na skvrny, jemně vmasírujte. Nechte půl hodiny působit.
  5. Opakujte 1x denně po dobu jednoho měsíce. Nejlepší je provádět jako rutinu brzy ráno nebo večer.

Jaké jsou vaše zkušenosti se stařeckými skvrnami?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články