Super potraviny, které byste měli zařadit do svého jídelníčku k podpoře zdraví

Zdravý životní styl může pomoci předcházet různým civilizačním nemocem. Jeho důležitou složkou je samozřejmě i konzumace vhodných jídel, které podpoří vaše zdraví.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Mezi širokým výběrem různých potravin existují i takové, které jsou doslova vitamínovou a detoxikační bombou pro náš organismus a pomohou jej udržet v kondici. Jaké to jsou?

Super ovoce

Nejblahodárnějšími účinky pro naše zdraví se může pyšnit především toto ovoce:

  • jablka: obsahují mnoho vitamínu C, vlákniny, antioxidantů a jsou vhodnou odpolední svačinou
  • avokádo: je plné velkého množství zdravých tuků, vlákniny, draslíku a vitamínu C, lze ho použít na sladký i slaný způsob
  • banány: jsou cenným zdrojem především draslíku, také obsahují vitamín B6, vlákninu, a hlavně perfektně chutnají
  • borůvky: jsou nejúčinnějším antioxidantem na světě, báječně se hodí do ovocných salátů, koláčů, ale jsou chutné i jen tak, samotné
iZdroj obrázku: Pixabay.com
Jablka jsou typickým českým ovocem

Dalšími nadupanými druhy ovoce jsou: pomeranče, které jsou plné vitamínu C a rovněž obsahují vlákninu a antioxidanty. A nesmíme zapomenout na jahody, které jsou nejen zdravé, ale také dietní.

Prospěšná vejce

Další skvělou super potravinou jsou samozřejmě vejce, které byly jeden čas odborníky na stravování velice zavrhovaná. Přitom se jedná o jednu z nejprospěšnějších potravin na světě. Obsahují totiž mnoho výživných látek, proto vejce jezte bez výčitek. Jsou zdravá.

Super zdravé maso

Maso je důležitou součástí jídelníčku člověka. Doplňuje organismu bílkoviny, minerály a vitamíny. Jaká masa jsou ta nezdravější? Například libové hovězí maso je dokonalým pokrmem, pokud budete chtít svou kondici podpořit.

Dodá tělu i mnoho železa. Dalším masem přínosným pro zdraví je kuřecí maso. Je bohatým zdrojem živin a je rovně dietní. A v neposlední řadě je vhodné i maso jehněčí, které je v našich končinách méně oblíbené, vyplatí se ho ale zařadit do jídelníčku. Obsahuje totiž pořádnou dávku zdravých omega 3 mastných kyselin.

Ořechy a semena

Ačkoliv jsou v mnoha druzích ořechů obsažené vysoké dávky tuků, doporučují se především při hubnutí a při zdravém životním stylu. Jaké ořechy a semena preferovat? Výborným zdrojem vitamínu E jsou například mandle.

Těmito nenápadnými ořechy doplníte i hořčík a vlákninu. Vlašské ořechy jsou také jedni z těch, co obsahují vysoké množství vitamínu a minerálních látek a doporučují se jíst v pravidelných intervalech.

iZdroj obrázku: Pixabay
Vejce jsou nejenom skvělým zdrojem bílkovin

Super zelenina

Jedním ze základních potravin zdravého jídelníčku jsou i různé druhy zeleniny. Jaké jsou pro tělo nejpříznivější? Vyzkoušejte chřest, který je v podstatě zcela dietní a doplníte pomocí něj i vitamín K. Dále je skvělá i brokolice plná vlákniny, vitamínu C, K a bílkovin.

Prospěšnou pro vás bude i mrkev, která je zdrojem především vitamínu A, která je potřebný pro dobrý zrak. Do jídelníčku také zařaďte třeba česnek, květák, cibule, nebo rajčata. Udělejte první krok k zdravějšímu životu a volte pokrmy uvážlivě.

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Robin Dostál

Zobrazit další články