Chutné sýry a víno zabraňují výskytu demence v dalších letech, tvrdí studie. O jakém druhu je řeč a v jakém množství byste je měli konzumovat?

Pravděpodobně byla objevena nová tajná zbraň v boji proti mentálnímu úpadku, který hrozí většině starých lidí. A tou zbraní je překvapivě červené víno a sýr.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Říká se, že když si dáte jedno jablko denně, nebudete muset často navštěvovat lékaře. Přesnější je však, alespoň podle nové studie, tvrzení, že díky sýru a vínu můžete zabránit mentálnímu úpadku. Tato studie se zabývala tím, co by měl člověk jíst a pít, aby zabránil rozvoji demence v pozdějším věku. Výsledek byl překvapující.

Vědci sledovali přes 1 700 lidí

Autoři této studie zkoumali návyky více než 1 700 dospělých Britů, z nichž byl každý v roce 2016 ve věku od 46 do 77 let. Každý z účastníku se podrobil v roce 2006 testu, a tento test se opakoval i v letech 2012 a 2016. To vědcům pomohlo se sledováním změn v různých schopnostech účastníků po dobu deseti let.

Během této doby odpovídali účastníci také na otázky, které se týkaly jejich stravy a poskytovali informace o svém denním příjmu jak jídla a pití, tak i alkoholu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Sýr ze všech potravin vyšel jako vítěz

Po vyhodnocení dotazníků autoři studie zjistili, že lidé, kteří konzumovali velké množství sýra, na tom byli nejlépe, co se týče fyzičky. Navíc se zjistilo, že sýr nabízí větší ochranu před mentálním úpadkem než jakýkoliv jiný druh jídla. Tento účinek byl však patrný jen u osob, které neměli v rodinné anamnéze Alzheimerovu chorobu. To znamená, že sýr nemusí odvrátit demenci u osob, které mají genetickou predispozici k tomuto onemocnění.

iZdroj fotografie: Depositphotos

I červené víno je pro tělo dobré

Studie také zjistila, že pití malého množství červeného vína každý den pravděpodobně snižuje riziko mentálního úpadku. Zajímavé ale je, že tento účinek byl silnější a viditelnější u lidí, kteří měli v rodinné anamnéze Alzheimerovu chorobu. Na druhou stranu ovšem vyšlo také najevo, že denní příjem piva zvyšuje riziko demence.

Zdroj: Iflscience, Science Daily, Wine Specter, Daily Mail

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Jaké zkoušky a potěšení vás v létě čekají? Zjistěte to v runách – velký horoskop je tu
Události247
Události247
Okamura chce rekonstrukci vlády. A to i přesto, že Česko bude předsedat Evropské unii
VědaŽivě
VědaŽivě
Archeologové rozluštili „zakázané“ texty staré 2 000 let. Co se na bambusových deskách dočetli?
adbz
adbz
Inovativní dům je jako skládačka z lega. Vyšel na 60 tisíc a postavili ho za pouhých 14 hodin – podívejte se na proces