Jednoduchý test s palcem, který může zachránit život. Pomáhá identifikovat závažnou a častou příčinu rychlé smrti - JakZdravě.cz

Jednoduchý test s palcem, který může zachránit život. Pomáhá identifikovat závažnou a častou příčinu rychlé smrti

Aneurysma aorty je jednou z nejčastějších příčin úmrtí. Bez včasné lékařské pomoci může dojít k prasknutí a rychlému vykrvácení.
i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Aneurysma je medicínský výraz pro výduť neboli rozšíření dutého orgánu. To bývá často nalézáno na tepnách nebo na stěně srdeční komory. Pokud nepraskne, ohrožuje pouze okolní orgány, a to především tlakem na ně. Může se u vás objevit jak z genetických důvodů, tak jako získané onemocnění. Jak si jej ale snadno diagnostikovat a zachránit si tím život? Na to vám odpovíme.
Prasknutí aneurysmatu aorty může být příčinou rychlé smrti

Aneurysma v dnešní době nejčastěji vznikne, když se ukládáním tuků poškodí stěna břišní aorty. Následně se v těle začne formovat tichý zabiják, aniž byste cokoliv tušili. Je těžké poznat, že nepohodlí, které cítíte, má na svědomí obrovská boule tvořící se na tepně. A pokud praskne, způsobí vnitřní krvácení a téměř určitě bude následovat smrt.


iZdroj fotografie: Depositphotos

V těchto případech se pomoc totiž většinou k člověku nedostane dostatečně včas. Z tohoto důvodu zemřelo hned několik vlivných a známých osobností. Mezi ně patří například Klement Gottwald či slavný fyzik Albert Einstein. A není se ani čemu divit. Aneurysma aorty je v dnešní době dokonce 13. nejčastější příčinou smrti ve Spojených státech.

Diagnostika a vyšetření mohou být zdlouhavá

Zdá se, že diagnostikovat toto onemocnění je složité. A ano, stoprocentně jej potvrdí pouze skeny a různá vyšetření. Ukázalo se však, že snadným testem si jej můžete odhalit i sami. A je rozhodně lepší ho objevit co nejdříve, protože dokonce už za pár hodin by mohlo být pozdě. Tento test může spoustě lidí zachránit život.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Samozřejmě není naprosto směrodatný. V krajních případech je však lepší ho zkusit. Zabere jen chvilku, zatímco výsledky vyšetření i několik hodin. I podle odborníků by měl být tento test zahrnut do standardních vyšetření, pokud má pacient v rodině někoho, kdo tento zdravotní problém měl.

Jednoduchý test, který podle lékařů může zachránit život

Test je snadný a rychlý. Stačí, když zvednete ruku vodorovně před sebe a dlaň vztyčíte nahoru (prsty míří nahoru). Pak se pokusíte opatrně palec natáhnout co nejdále přes dlaň. Tímto otestujete, zda jsou vaše pojivové tkáně zdravé. Pokud však váš palec dlaň přesahuje, může to být známka toho, že máte skryté aneurysma aorty.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Samozřejmě jak již bylo řečeno, test není stoprocentní. Přesah vašeho palce může být způsoben i dalšími faktory, které nemusí mít s boulí na tepně nic společného. Pokud by však následovaly nálezy i na dalších vyšetřeních, chirurgickými zákroky nebo změnami životního stylu lze tento stav zvládnout.

Zdroj: IFLScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 1706 hlasů
Nahlásit chybu
DámskýDeník
Matka zkameněla hrůzou, když chůvička zaznamenala podivné stíny. Nečekala ani minutu a vyběhla do dětského pokoje
Události247
Rušení nemocnic? Šíříte lži, strašíte lidi a příště si ověřte informace, utřel Vojtěch v duelu ministrů Hamáčka
VědaŽivě
Věříte, že přistání Američanů na Měsíci byl podvrh? Pravda za konspiračními teoriemi odhalena v plné kráse
adbz
Přesaďte a rozmnožte lilie léty ověřeným způsobem zahrádkářů. Právě teď je na to ideální čas, bohatě vám pokvetou už příští rok