Estrogen je hormon, který je často spojován s ženským tělem. Podívejte se tak na příznaky jeho nízké hladiny, na možná rizika a jak jej léčit.
Estrogen je hormon, a přestože se v lidském těle vyskytuje v malém množství, může hrát velkou roli při udržování vašeho zdraví. Produkují ho obě pohlaví, ale u žen je tomu mnohokrát více než u mužů. Proto je také běžně spojován s ženským tělem, kde jeho nízká hladina může způsobit nepříjemné potíže. Podívejte se tedy na příznaky nesprávné funkce estrogenu u žen, možná rizika v jejím důsledku, a také možnosti léčby, uvádí Angelica Balingit, MD.
Hormon estrogen
Hormon estrogen je především zodpovědný za sexuální vývoj dívek v období puberty. Řídí však také růst děložní sliznice během menstruačního cyklu a na začátku těhotenství a způsobuje změny na prsou u dospívajících a těhotných žen. Kromě toho se také podílí na metabolismu kostí a cholesterolu a reguluje příjem potravy, tělesnou hmotnost, metabolismus glukózy a citlivost na inzulín.
S nízkou hladinou estrogenu se nejčastěji potýkají dívky, které ještě nedosáhly puberty, a také ženy blížící se menopauze. Přesto se nízká hladina estrogenu může objevit u žen všech věkových kategorií. Mezi běžné příznaky patří:
- bolestivý sex v důsledku nedostatečné vaginální lubrikace
- zvýšený výskyt infekcí močových cest (UTI) v důsledku ztenčení močové trubice
- nepravidelná nebo chybějící menstruace
- změny nálad
- návaly horka
- citlivost prsou
- bolesti hlavy nebo zesílení již existujících migrén
- deprese
- problémy se soustředěním
- únava
Může však také dojít na to, že se vám budou snadněji lámat kosti. Estrogen totiž působí ve spojení s vápníkem, vitaminem D a dalšími minerály, aby kosti zůstaly silné, a proto, pokud je jeho hladina nízká, mohou být podstatně křehčí. V případě, že tento problém nebudete léčit, může vést nízká hladina estrogenu také k neplodnosti.
Co způsobuje nízkou hladinu estrogenu?
Estrogen je produkován především ve vaječnících, tudíž cokoliv, co je ovlivňuje, nakonec ovlivní i jeho hladinu. U mladých žen to může být způsobeno především:
- nadměrným cvičením
- poruchami příjmu potravy, jako například anorexie
- špatně fungující hypofýza
- předčasné selhání vaječníků, které může být důsledkem genetických poruch, toxinů nebo autoimunitního onemocnění
- Turnerův syndrom
- chronické onemocnění ledvin
U žen starších 40 let může být nízká hladina estrogenu známkou toho, že se blíží menopauza. Toto období se nazývá perimenopauza, a během něj se bude produkce estrogenu stále zpomalovat, dokud menopauzy nedosáhnete. Mezi nejčastější rizikové faktory nízké hladiny estrogenu patří:
- věk, protože vaše vaječníky produkují v průběhu času méně estrogenu
- rodinná anamnéza hormonálních problémů, jako například cysty na vaječnících
- poruchy příjmu potravy
- extrémní diety
- nadměrné cvičení
- problémy s hypofýzou
- chemoterapie a radioterapie
- porucha způsobená užíváním návykových látek
Jak diagnostikovat nízkou hladinu estrogenu?
Diagnostika a léčba nízké hladiny estrogenu může pomoci předejít mnoha zdravotním problémům. Pokud pociťujete zmíněné příznaky, poraďte se ihned se svým lékařem. Ten může skutečnost posoudit, a v případě potřeby stanovit diagnózu, která může pomoci zabránit dalším komplikacím. Během schůzky s vámi lékař probere vaši rodinnou anamnézu a posoudí, jak s vámi bude dále pracovat. Pravděpodobně bude také nutné provést krevní testy, aby lékař mohl změřit hladinu vašich hormonů.