U lidí na home office se objevuje Bechtěrevova nemoc

Zatímco moderní kanceláře jsou dnes ergonomicky vybavené, a přes všechny nedostatky, které jim tradičně vytýkáme, se k osmihodinové sedavé práci na počítači skvěle hodí, při práci z domova naše pracovní prostředí obvykle vhodné není.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Je to dáno i tím, že v mnoha domácnostech de facto pracují z domu všichni jejich členové, děti mají online výuku a rodiče se přesunuli na home office. O vhodná pracovní místa je tak pochopitelně nouze.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Bolesti zad trápí řadu lidí

V karanténě lidé strádají

Přestože většina studií mapujících vliv protiepidemických opatření na lidské zdraví se zaměřuje zejména na lidskou psychiku a sledují se ukazatele jako míra depresí, psychóz nebo počet telefonátů na různé linky pomoci, zdá se, že také fyzická schránka trpí. A často mnohem více než psychika. Pro řadu lidí byla cesta do práce či na nákup hlavní pohybovou aktivitou všedních dní. Pokud si nyní nechají nákup doručit a do práce necestují, nachodí za den jen několik desítek kroků ve vlastní domácnosti.

Zprvu nenápadná Bechtěrevova nemoc

V souvislosti s úpadkem fyzické aktivity, který podporuje také uzavření tělocvičen a sportovišť v kombinaci s nadcházející zimou, stále více lidí pociťuje zdravotní potíže. Prudce také roste počet lidí s problémy řad a páteře, například nových pacientů s Bechtěrevovou nemocí. Ta běžně postihuje kolem 1 % populace vyspělých států, ale nárůst nově diagnostikovaných pacientů napovídá, že toto číslo se brzy zvýší.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Špatné sezení není nic výjimečného

Bechtěrevova nemoc je zprvu nenápadná a snadno ji lze zaměnit za obyčejnou únavu z nedostatku pohybu. Jde však o nebezpečné zánětlivé onemocnění páteřních obratlů, které může za určitých okolností pacienta i paralyzovat. Příčiny nemoci nejsou zcela zmapovány, zdá se však, že se jí daří u lidí na home office. Mezi typické symptomy nemoci patří:

  • Ztuhlost zad a beder, chronická bolest
  • Bolest hrudníku při hlubokém dýchání
  • Chronická únava
  • Otoky velkých kloubů
Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Pavla Landová

Zobrazit další články