6 varovných příznaků, které vám pomohou lépe porozumět vašemu tělu. Odlište je od běžných potíží a předejděte problémům

Jakýkoliv odklon od normálu se projeví varovnými signály. V lidském organismu je vše navzájem propojeno, a když něco nefunguje, ohlásí se to předem.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Lidské tělo je složitým biologickým mechanismem, kde každá sebemenší buňka má své nezastupitelné místo a důležitou roli. Když se cokoliv porouchá, většinou to všímavý člověk zaregistruje. Existují totiž varovné signály, tedy příznaky, které dávají najevo, co v těle nefunguje zcela správně. Lékař Cory Fisher, MD třeba upozorňuje na to, že červené oči mohou značit oční infekci i nachlazení. Vždy je vhodné se v případě potíží obrátit na odborníky.

1) Vlasy s vysokou pórovitostí

Jak poznáte, jestli mají vaše velkou pórovitost? Je to snadné. Vezmete vlas a namočíte ho do sklenice s vodou. Když klesne ke dnu, má pórovitost vysokou. Znamená to, že absorbuje vše ve svém okolí a na vzduchu rychle uschne. Tento typ vlasů bývá suchý a často se zamotává. Vlasům prospějí kondicionéry a vlasové mléko s obsahem přírodních olejů.

2) Afty v ústech

O aftech, které se tvoří zejména v ústech a na jazyku, můžeme říct, že nelze určit jejich přesnou příčinu vzniku. Objeví se obvykle znenadání. Určitou roli zde sehrává zánět, nedostatek vitamínů, únava, náhodné kousnutí do jazyka či úst. Afty mohou poukazovat na nedostatek vitamínu B12, kyseliny listové a železa.

3) Třepení nehtů a bílé tečky

Chybějící minerály a vitamíny se projeví i na vzhledu nehtů. Ty se mohou začít třepit. Na vině bude nejspíš nedostatek železa a dehydratace. Je dobré si tohoto příznaku všimnout a co nejdříve ho začít řešit, aby nedošlo ke vzniku anémie. Bílé tečky na nehtech vznikají v důsledku plísňové infekce, alergie i nedostatku zinku či vápníku.

4) Popraskané paty

Spousta lidí trpí bolestivými prasklinami na patách, které jsou velmi nepříjemné. Mohou být způsobené suchou pokožkou, ekzémem, hypotyreózou i cukrovkou. Zde se oplatí věnovat patám vhodnou péči. Ta spočívá v pravidelné koupeli chodidel v mýdlové vodě po dobu 20 minut, přičemž starou zrohovatělou kůži odstraníte pemzou. Následuje důkladné promazání pat hydratačním krémem s obsahem kyseliny mléčné, jojobového oleje nebo bambuckého másla.

iZdroj fotografie: Pixabay
Pórovité vlasy bývají většinou suché. Vyžadují větší péči v podobě zábalů

5) Zarudnutí okolo nosu, tváří a čela

Rosacea je nepříjemným kožním onemocněním, které se projevuje zčervenáním obličeje v oblasti nosu, tváří a čela. Dochází ke zviditelnění tenkých kapilár a kůže může zhrubnout. Většinou je třeba používat speciální prostředky, jež doporučí dermatolog. Viditelné kapiláry je možné v těžkých případech odstranit pomocí laseru.

6) Opuchlé oči

Jestliže nejste alergik a netrpíte zrovna žádnou infekcí, a přesto máte oteklé oči, může to ukazovat na vysoký obsah soli v těle. Nesolíte více než je zdrávo? Pokud ano, dochází k zadržování vody v těle, což vede ke vzniku vaků pod očima. Jako řešení se nabízí snížit spotřebu soli nebo zvýšit příjem draslíku. Opuchlé oči může mít na svědomí i nedostatek spánku, kouření, zablokování slzného kanálku a Graves-Basedowova choroba.

Jak moc jste všímaví k varovným signálům vašeho těla?

Zdroj: Prevention

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články