Poznejte všechny výhody zázvorové vody. Při správném použití se tělu nesmírně odvděčí, v opačném případě může přitížit. Na co si dát pozor?

Zázvor pochází z jihovýchodní Asie a je běžnou potravinou po celém světě. Jde o rostlinu často využívanou k léčebným účelům, která prospívá lidskému zdraví.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zázvorová voda, kterou můžete znát také jako zázvorový čaj, je jedním ze způsobů, jak využít výhody zázvoru. Důležité je zázvoru dobře porozumět a používat ho správně. Znát jeho přínosy pro naše zdraví i jeho vedlejší účinky, které se při pití zázvorového čaje mohou dostavit. Tady jsou veškerá pozitiva i negativa zázvoru.

Zázvor má protizánětlivé účinky

Zánět je přirozená funkce sebezáchovy těla. K boji proti chronickému zánětu může být nezbytná strava, a také životní styl. Konzumace zázvoru může pomoci přecházet a léčit záněty. Je také prokázané, že lidé, kteří denně užívají zázvorové doplňky, mají po cvičení menší bolesti svalů. Ty totiž mohou být způsobené právě zánětem. A prevence zázvorem je důležitá. Zázvor je navíc také antioxidant. Jeho vlastnosti tak mohou zabránit srdečním chorobám, rakovině nebo příznakům stárnutí. Bojují také proti Parkinsonově nebo Alzheimerově chorobě.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zázvor vám také pomůže při nevolnosti nebo potížích s trávením. Po celém světě se pravidelně užívá zázvor, který pomáhá zmírnit zažívací potíže, zvracení nebo nevolnosti. Není tedy divu, že u těhotných žen jsou oblíbená právě zázvorová lízátka, která jim pomáhají překonat známé ranní nevolnosti, které se během gravidity někdy objevují i v průběhu celého dne. Lízátka mohou pomoci také těm, komu se dělá špatně v autě.

Vyrovnávejte krevní cukr pomocí zázvoru

Jedna ze studií zjistila, že zázvor zlepšuje hladinu cukru v krvi nalačno u lidí s diabetem. Zázvor také snižuje markery srdečních chorob, jako je cholesterol. Zázvorová voda vám může mimo jiné pomoci také při hubnutí, ale pouze v kombinaci se zdravou stravou. Výhodou zázvoru je také hydratace. Zůstat hydratovaný je důležité pro veškeré aspekty našeho zdraví. Začněte tedy den sklenicí zázvorové vody nebo si najděte pravidelný čas na její každodenní pití.

iZdroj obrázku: Pixabay


Zázvor může špatně reagovat s léky. Nežádoucí účinky jsou ovšem vzácné. Pokud ho však konzumujete v nadměrném množství, může dojít k pálení žáhy, plynatosti, bolestem břicha nebo pálení v ústech. Dejte si tedy pozor na konzumované množství a neberte si více než 4 gramy zázvoru denně. Lidé se srdečními chorobami, cukrovkou nebo žlučovými kameny by se měli domluvit s lékařem, než začnou zázvor užívat. Stejně tak se dohodněte s lékařem, pokud jste těhotná nebo kojíte.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Zobrazit další články