Daniela názorně ukázala, jak uvařit zázvorový čaj, aby měl nejsilnější účinek. Dvěma ze 3 způsobů se připravujeme o živiny

Zázvorový čaj pomáhá bojovat proti mnoha obtížím a dalším zdravotním komplikacím je schopen předcházet. Účinky zázvorového čaje se navíc podařilo vědecky prokázat.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Zázvorový čaj se těší velké oblibě hlavně v zimních měsících, protože nejen zahřeje, ale pomáhá i v boji proti nachlazení. Jak ale vysvětluje nutriční specialistka Maya Feller, MS,, výčet jeho benefitů zde zdaleka nekončí. Je to také starodávný bylinný lék, který lidé používali na řadu onemocnění, včetně artritidy, cukrovky, kašle a nevolnosti. Zázvor se v lidovém léčitelství konzumuje mnoha způsoby, mimo jiné ve formě zázvorového čaje. Zázvorový čaj si můžete připravit vařením oloupaného kořene ve vodě nebo mléce.

Zdravotní přínosy pití zázvorového čaje

Zázvorový čaj má ostrou a kořeněnou chuť. Je bohatý na gingeroly a shogaoly, které stojí za mnoha jeho zdraví prospěšnými látkami.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Přínáší úlevu při mořské nemoci

Podle lidové medicíny může zázvorový čaj pomoci zmírnit příznaky nevolnosti, včetně nevolnosti způsobené mořskou nemocí, jako jsou závratě, zvracení a studený pot. Jedna studie z roku 1988 provedená na 80 kadetech námořnictva, kteří nebyli zvyklí na plavbu na širém moři, zjistila, že ti, kteří dostávali 1 gram práškového zázvoru, zaznamenali výrazné zlepšení svého stavu. Vědci předpokládají, že určité sloučeniny v zázvoru blokují mozkový receptor, který má klíčovou roli v mozkovém centru, které kontroluje zvracení. 

Zmírňuje nevolnost v těhotenství nebo při chemoterapii

Někteří odborníci se domnívají, že gingeroly obsažené v zázvoru mohou pomoci zmírnit nevolnost způsobenou těhotenstvím, chemoterapií nebo operací. Vědci naznačují, že zázvor může být účinnou a levnou alternativou tradičních léků proti nevolnosti u těhotných žen a u lidí, kteří podstupují chemoterapii a nemohou užívat běžné léky. Jedna studie na 92 ženách zjistila, že zázvor je při prevenci pooperační nevolnosti a zvracení způsobených celkovou anestezií účinnější než standardní léky.

Pomáhá regulovat krevní tlak a podpořit zdraví srdce

Výzkum naznačuje, že konzumace zázvoru v denních dávkách 2-6 gramů může pomoci chránit před srdečními chorobami. Zázvor k tomu může přispět tím, že:

  • snižuje krevní tlak
  • pomáhá předcházet infarktu
  • pomáhá předcházet vzniku krevních sraženin
  • zmírňuje pálení žáhy
  • snižuje hladinu cholesterolu
  • zlepšuje krevní oběh

Reguluje hmotnost a hladinu cukru v krvi

Mnoho výzkumů ukazuje, že konzumace zázvoru má příznivé účinky na regulaci hmotnosti a hladiny cukru v krvi. Výzkumy naznačují, že zázvor může pomoci regulovat tělesnou hmotnost tím, že:

  • zvyšuje termogenezi – produkci tepla v těle – která pomáhá spalovat tuky
  • zvyšuje odbourávání tuků 
  • brání ukládání tuků
  • pomáhá kontrolovat chuť k jídlu
iZdroj fotografie: Depositphotos

Kromě toho může zázvor přispět ke zlepšení kontroly hladiny cukru v krvi u lidí s cukrovkou 2. typu a obezitou tím, že snižuje hladinu inzulinu nalačno, hemoglobinu A1C a triglyceridů. 

Zmírňuje bolest a zánět

Lidé používají zázvor k léčbě zánětů již po staletí a nyní tuto praxi pro určité použití podporuje i věda. Výzkum ukazuje, že sloučeniny v zázvoru zvané gingerol a shogaol pomáhají snižovat produkci prozánětlivých markerů. Zázvor se ukázal jako velmi účinný na zmírnění bolesti při osteoartróze kolene. Zázvorový čaj může také pomoci zmírnit menstruační křeče, pokud ho užíváte na začátku periody. Výzkumy ukazují, že může být stejně, nebo dokonce i více účinný než volně prodejné léky proti bolesti.

Může mít protirakovinné účinky

Studie dokonce prokázaly, že zázvor může pomáhat předcházet rakovině, především díky zmíněnému obsahu gingerolu a shogaolu. Studie ve zkumavkách ukázaly, že gingerol a shogaol mohou přispívat k protirakovinným účinkům zázvoru tím, že způsobují buněčnou smrt a zabraňují množení a růstu rakovinných buněk.

iZdroj fotografie: Pixabay

Může chránit váš mozek

Vědci zkoumali ochranné účinky zázvoru proti oxidačnímu stresu a zánětu – dvěma faktorům, které hrají rozhodující roli při vzniku degenerativních onemocnění mozku, jako je Alzheimerova choroba. Studie na zvířatech ukazují, že gingerol a shogaol mohou díky svým antioxidačním vlastnostem poskytovat ochranu před úbytkem mozkových funkcí souvisejícím s věkem.

Jak připravit zázvorový čaj

Domácí zázvorový čaj se připravuje různými způsoby. Někteří lidé zázvor nastrouhají či pokrájí a přelijí vařící vodou, jiní jej vaří ve vodě či v mléce. Jiní jej připravují zásadně s medem a citronem. Všechny tyto varianty jsou dobré, pokud ovšem chcete ze zázvoru vytěžit maximum, je vhodné jej nastrouhat a 10 minut povařit. Chcete-li do něj přidat citron či med, počkejte, až čaj zchladne, abyste vysokou teplotou nezničili důležité látky, které med a citron obsahují.

@danielinuholpohladu

Jedna super rada u Nasa bylinkaren, pre ktorú pravidelne točím… dajte si☺️

♬ původní zvuk – Daniela Matuskova

Jakým způsobem připravujete zázvorový čaj vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Michaela Kuklová překonala rakovinu, ale o lásku nestojí. „Když se zamiluji, lítám v tom jak malá holka, takže jsem si lásku zakázala,“ říká
Události247
Události247
Ukrajina konečně vysvětlila důvod spojenectví Putina a Lukašenka. Pro svět to znamená nevídanou hrozbu
VědaŽivě
VědaŽivě
I zkušení řidiči se na silnici dopouští mnoha chyb. Nehoda může skončit smrtí celé posádky
adbz
adbz
Praktická rýže v pytlíku není dobrá volba. Přispívá ke vzniku cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění