Celerem proti vysokému tlaku: Semínka zeleniny zvyšují průtok krve a navrací zdravou rovnováhu

Vysoký krevní tlak je tichým nepřítelem. Včasným odhalením a prevencí můžeme předejít mnoha závažným zdravotním problémům.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vysoký krevní tlak je bohužel příčinou vysokého počtu úmrtí. Pacient nemusí pociťovat žádné příznaky a v mnoha případech se odhalí v průběhu preventivní prohlídky nebo náhodně s jinou probíhající nemocí. Výška tlaku závisí na stavu cév. Při dlouhodobě špatné životosprávě se průchodnost cév snižuje. Hodnoty tlaku se mohou během života měnit a nelze tedy spoléhat na to, že vám byl kdysi měřen pravidelně nízký tlak. Postupem času mohou být vaše hodnoty zcela odlišné.
Hypertenze – tichý nepřítel

Hodnoty krevního tlaku se v průběhu dne neustále mění. Během fyzické aktivity nebo stresu se zvyšuje, naopak spánkem a odpočinkem klesá. Za normální tlak se považuje hodnota pod 140/90 mm Hg, zvýšeným krevním tlakem se označují hodnoty nad 160/100 mm Hg a za nízký je považován v hodnotách pod 120/80 mm Hg. Při dlouhodobém působení vysokého tlaku musí srdce vynaložit velkou energii a tento stav může vést až k srdečnímu infarktu nebo mozkové příhodě.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Mezi hlavní příčiny hypertenze se řadí špatný životní styl a určité faktory, které nemůžeme ovlivnit, jako je například náš věk nebo genetika. Krevní tlak nám může zvyšovat i dlouhodobá stresová zátěž, onemocnění ledvin nebo cukrovka. U mužů se toto onemocnění rozvíjí nejčastěji mezi 35. a 50. rokem života, u žen je to především v období po menopauze. Hlavními symptomy jsou například bušení srdce, závratě, bolesti hlavy, únava nebo zmatenost.

Léčba a prevence hypertenze

Léčba vysokého krevního tlaku zpravidla zahrnuje změnu životního stylu a užívání léků na snížení krevního tlaku. Ke snížení sodíku v krvi předepisuje ošetřující lékař diuretika, která zvyšují jeho vylučování z těla. Nejsou však vhodné pro pacienty trpící cukrovkou nebo osoby s vysokým cholesterolem. Dalšími často podávanými medikamenty jsou beta-blokátory, které zpomalují činnost srdce o několik úderů za minutu.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Důležitou součástí prevence je i úprava jídelníčku a zařazení potravin s velkým množstvím draslíku, hořčíku a vlákniny. Mezi nejvhodnější potraviny řadíme listovou zeleninu, červenou řepu, ovesné vločky, banány, nesolená semínka, česnek a med obsahující acetylcholin, což je enzym snižující hypertenzi. Mezi doporučené opatření se řadí omezení alkoholu a soli, pravidelná aktivita a vyvážená strava.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Vyzkoušejte do svého pokrmu přidat semínka celeru. Jsou aromatickým kořením s nahořklou chutí vhodným pro použití do zeleninových salátů, dresingů, do omáček nebo marinád na grilovaná masa. Významně uvolňují stěny tepen a napomáhají zvýšení průtoku krve, což snižuje váš krevní tlak. Už jste se setkali s tímto druhem koření?

Zdroj: ClevelandClinic

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Některé vlastnosti určené znamením zvěrokruhu mohou narušovat a nakonec i zničit váš vztah. Pochopte je a naučte se s nimi pracovat
Události247
O vstupu Ukrajiny do Evropské unie může být řeč za 20 let, míní francouzský ministr Beaune. Potvrzují to i odborníci
VědaŽivě
Většina lidí na obrázku rozezná jenom žábu. Pravdou je, že se v něm ukrývají 2 zvířata – vidíte je?
adbz
Na rekonstrukci starého bytu 4+kk měli důchodci 327 000 Kč a 3 měsíce. Přesto je promyšlený do detailu a působí útulně