Za vypadávání vlasů může nedostatek vitaminu D

Začaly vám padat vlasy a nemůžete zjistit příčinu? Tou může být nedostatek vitaminu D.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Vitamin D hraje důležitou roli při udržování zdraví kostí. Jeho nedostatek se ale může projevit také vypadáváním vlasů a alopecia areata. 

Vitamin D pomáhá při obnově kmenových buněk

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Vitamín D je velmi důležitý

Nedostatek vitaminu D může způsobit vypadávání vlasů, protože se neobnovují kmenové buňky. Existuje spousta důvodů, proč máte v těle nedostatek tohoto vitaminu. Jedním z nich je nesprávná strava. Vitamin D obsahují hlavně tyto potraviny:

  • Mořské ryby
  • Žloutky
  • Houby

Důvodem může být také neschopnost střev absorbovat vitamin D. To může být způsobeno Crohnovou nemocí, chronickou pankreatitidou nebo dalšími onemocněními střev. Sluneční světlo je přírodní zdroj vitaminu D, ale čas, který potřebujete strávit na slunci, se liší podle typu pleti. Postačí 10-30 minut pobývat na slunci. 

Jestli užíváte nějaké léky, poraďte se s lékařem, jak doplnit vitamin D. Některé mohou interferovat s metabolismem vitaminu. 

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Nedostatek vitamínu způsobuje i padání vlasů

Jaké jsou příznaky nedostatku vitaminu D? 

Můžete mít například špatnou imunitu, býváte častěji nemocní. Příznakem je také únava, i když jste přes den neměla velkou fyzickou aktivitu. Dalším příznakem může být bolest kostí nebo kloubů, nebo také deprese. Vitamin D je totiž zásadní pro vaše duševní zdraví. Nízká hladina vitaminu D se dá zjistit podle špatně hojících se ran. Pomáhá při tvorbě nové pokožky.

Jak tedy zabránit vypadávání vlasů? Konzumujte vejce, sójové nebo mandlové mléko, dávejte si tučné ryby jako je losos, pstruh nebo tuňák. Nevynechávejte ani maso, nebo zeleninu. Dopřejte si hrst mandlí denně nebo si do jogurtu přidejte slunečnicová semínka. Užívat můžete také doplňky stravy. 

S lékařem zkonzultujte, jestli je nutné užívat léky, které vám předepsal. Možná najdete jinou alternativu, která nebude zabraňovat vitaminu D s absorpcí do těla. Pravidelně se sluňte, ale nezapomeňte vždy použít opalovací krém.

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Zobrazit další články