První pomoc při krvácení z nosu: Předklon nebo záklon? Co ho způsobuje a kdy je na čase vytočit 155

Krvácení z nosu je nepříjemným stavem, který mnozí lidé zažívají poměrně často. Je dobré se naučit metody, které krev rychle zastaví.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Krev se z nosu spouští nejen při úrazech, kdy dostanete ránu do obličeje. Velmi často k tomu dochází i v jiných případech, u nichž úraz nehraje žádnou roli. Není zrovna dvakrát příjemné, když se vám krev spustí třeba při důležitém obchodním jednání, v kině nebo divadle. Někdy tento stav souvisí s vysokým krevním tlakem, říká lékař Edgar Raymond Miller, MD. Jindy ale hledejte i další příčiny.

Proč dochází ke krvácení z nosu

O vysokém krevním tlaku jsme se již zmínili, že může stát za krvácením z nosu. Z tohoto důvodu je vhodné tlak přeměřit u lékaře, pokud ke krvácení dochází často. Ale na vině mohou být i jiné okolnosti. Například suchý vzduch v místnosti, zvláště v zimním čase, kdy se topí. Krev se ovšem může spustit i z důvodu alergie, nachlazení nebo užívání léků na ředění krve. Když se budete pohybovat ve vyšší nadmořské výšce, kde je řidší vzduch, je pravděpodobné, že se krev z nosu také spustí.

První pomoc při krvácení z nosu

Zastavit krvácení z nosu by se měl naučit raději každý, protože nikdy neví, kdy to bude potřebovat. Přitom se nejedná o náročné úkony, takže je zvládnout je poměrně jednoduché. Základem je to, že postižený by měl zůstat v klidu a hlavně zůstat sedět a nelehat si. Hlavu i tělo by měl naklonit trochu dopředu, čímž se zabrání odtoku krve do zadní části krku. Pak se pomocí palce a ukazováčku stisknou nosní dírky, a to pod dobu asi 10 minut. Dýchat je nutné ústy. Tímto by se mělo krvácení z nosu zastavit.

Kdy je nutné volat lékaře

I když se ve většině případů podaří krvácení z nosu zastavit, někdy je situace vážnější a je nutné se obrátit na lékaře. Připadá to v úvahu tehdy, když krev teče déle než 20 minut a nedaří se zastavit. Pokud postižený upadne do kómatu, případně užívá léky na ředění krve, je také nutné volat lékaře.

iZdroj fotografie: Pexels
Někdy se krev z nosu spouští i v důsledku suchého vzduchu v místnosti vlivem vytápění

Co může udělat lékař

V případě silnějšího krvácení je obvykle již nutná součinnost lékaře. Ten může k zastavení krve použít latexový balónek nebo tzv. tamponádu. To vytváří na cévu, z níž krev teče, velký tlak, takže se posléze uzavře. Někdy se využívá i zacelení nosní cévy dusičnanem stříbrným. To je jednoduchá a bezbolestná metoda, navíc velmi účinná.

Jaká je prevence krvácení z nosu

Za všech okolností zabránit krvácení nosu nelze, je ale možné eliminovat situace, v důsledku kterých se krev spouští. Tou první je suchá sliznice. Tu lze zvlhčovat pomocí nosních sprejů s obsahem mořské vody. V místnostech se suchým vzduchem je možné používat zvlhčovače. Vhodné je také omezit kouření.

Jakým způsobem byste zastavili krvácení z nosu vy?

Zdroj: WebMD

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Zničehonic se u něj objevila bolest zad. Při vyšetření vyšlo najevo, že má jeden orgán navíc
Události247
Události247
Ukrajina dostane velkou pomoc. Nově dodané tanky budou něčím výjimečné
VědaŽivě
VědaŽivě
Výhody platební brány pays proti konkurenci
adbz
adbz
Microgreens: Zásobárnu vitamínů si snadno vypěstujete doma