První pomoc při krvácení z nosu: Předklon nebo záklon? Co ho způsobuje a kdy je na čase vytočit 155

Krvácení z nosu je nepříjemným stavem, který mnozí lidé zažívají poměrně často. Je dobré se naučit metody, které krev rychle zastaví.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Krev se z nosu spouští nejen při úrazech, kdy dostanete ránu do obličeje. Velmi často k tomu dochází i v jiných případech, u nichž úraz nehraje žádnou roli. Není zrovna dvakrát příjemné, když se vám krev spustí třeba při důležitém obchodním jednání, v kině nebo divadle. Někdy tento stav souvisí s vysokým krevním tlakem, říká lékař Edgar Raymond Miller, MD. Jindy ale hledejte i další příčiny.

Proč dochází ke krvácení z nosu

O vysokém krevním tlaku jsme se již zmínili, že může stát za krvácením z nosu. Z tohoto důvodu je vhodné tlak přeměřit u lékaře, pokud ke krvácení dochází často. Ale na vině mohou být i jiné okolnosti. Například suchý vzduch v místnosti, zvláště v zimním čase, kdy se topí. Krev se ovšem může spustit i z důvodu alergie, nachlazení nebo užívání léků na ředění krve. Když se budete pohybovat ve vyšší nadmořské výšce, kde je řidší vzduch, je pravděpodobné, že se krev z nosu také spustí.

První pomoc při krvácení z nosu

Zastavit krvácení z nosu by se měl naučit raději každý, protože nikdy neví, kdy to bude potřebovat. Přitom se nejedná o náročné úkony, takže je zvládnout je poměrně jednoduché. Základem je to, že postižený by měl zůstat v klidu a hlavně zůstat sedět a nelehat si. Hlavu i tělo by měl naklonit trochu dopředu, čímž se zabrání odtoku krve do zadní části krku. Pak se pomocí palce a ukazováčku stisknou nosní dírky, a to pod dobu asi 10 minut. Dýchat je nutné ústy. Tímto by se mělo krvácení z nosu zastavit.

Kdy je nutné volat lékaře

I když se ve většině případů podaří krvácení z nosu zastavit, někdy je situace vážnější a je nutné se obrátit na lékaře. Připadá to v úvahu tehdy, když krev teče déle než 20 minut a nedaří se zastavit. Pokud postižený upadne do kómatu, případně užívá léky na ředění krve, je také nutné volat lékaře.

iZdroj fotografie: Pexels
Někdy se krev z nosu spouští i v důsledku suchého vzduchu v místnosti vlivem vytápění

Co může udělat lékař

V případě silnějšího krvácení je obvykle již nutná součinnost lékaře. Ten může k zastavení krve použít latexový balónek nebo tzv. tamponádu. To vytváří na cévu, z níž krev teče, velký tlak, takže se posléze uzavře. Někdy se využívá i zacelení nosní cévy dusičnanem stříbrným. To je jednoduchá a bezbolestná metoda, navíc velmi účinná.

Jaká je prevence krvácení z nosu

Za všech okolností zabránit krvácení nosu nelze, je ale možné eliminovat situace, v důsledku kterých se krev spouští. Tou první je suchá sliznice. Tu lze zvlhčovat pomocí nosních sprejů s obsahem mořské vody. V místnostech se suchým vzduchem je možné používat zvlhčovače. Vhodné je také omezit kouření.

Jakým způsobem byste zastavili krvácení z nosu vy?

Zdroj: WebMD

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články