Funkčnost slinivky je pro tělo alfa a omega. Tyto běžné potraviny jí doslova požírají zaživa. Čemu se raději vyhnout?

Možná jste o pankreatitidě ještě nikdy neslyšeli, no ale měli byste vědět, že může potkat kohokoliv z vás. Přečtěte si, jaké potraviny byste měli raději vynechat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vaše slinivka pomáhá vašemu tělu regulovat cukr. Plní také důležitou funkci při uvolňování enzymů a pomáhá vám trávit jídlo. Když vám slinivka oteče nebo se zapálí, nemůže plnit svoji funkci. Tento stav se nazývá pankreatitida nebo zánět slinivky břišní. Slinivka je ovlivňována tím, co všechno sníte. Akutní zánět bývá vyvolán žlučovými kameny. Vědci stále zjišťují více o jídlech, které se doporučují jíst, pokud chcete ochránit nebo uzdravit vaši slinivku.
Co jíst, pokud máte zánět slinivky břišní

Aby byla vaše slinivka zdravá, zaměřte se na potraviny, které jsou bohaté na bílkoviny, mají nízký obsah živočišných tuků a obsahují antioxidanty. Zařaďte do svého jídelníčku fazole a čočku, vývary a lněné nebo mandlové mléko. Vaše slinivka nebude muset pracovat tak tvrdě. Také můžete zařadit do jídelníčku špenát, borůvky, třešně nebo celozrnné produkty, které mohou chránit vaše trávení.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Co nejíst, pokud máte zánět slinivky břišní

Mezi potraviny, které je třeba vyřadit nebo aspoň omezit patří:

  • červené maso
  • smažená jídla
  • hranolky
  • majonéza
  • plnotučné mléčné výrobky
  • margarín

Pokud bojujete se zánětem slinivky břišní, vyhněte se mastným kyselinám. Smažená jídla, jako jsou hranolky a hamburgery, jsou jedny z nejhorších jídel. Vařená nebo smažená jídla mohou vyvolat vzplanutí pankreatitidy. Potraviny, které jsou vypsány výše, mohou způsobit prudký nárůst inzulínu.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Dieta pro správné fungování slinivky

Pokud se zotavujete z akutní nebo chronické pankreatitidy, rozhodně se vyhněte pití alkoholu. A jestli kouříte, budete muset také na chvíli přestat. Měli byste také myslet na to, abyste nebyli dehydratovaní. Mějte u sebe vždy lahev s vodou. Lidé s chronickým zánětem slinivky břišní trpí většinou podvýživou kvůli snížené funkci slinivky břišní.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Příčiny pankreatitidy

Podle ministerstva zdravotnictví je nejčastější příčinou chronického zánětu slinivky nadměrné pití alkoholu. Pankreatitida také může být genetická a v mnoha případech je tento stav vyvolán zablokovaným žlučovodem nebo žlučovými kameny.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Předchozí generace si s vráskami poradily i bez drahých krémů. Narovnejte svou tvář domácími technikami
Události247
Na vysoké ceny pohonných hmot si Češi musí zvyknout. Státu už došly možnosti na snížení cen benzínu a nafty
VědaŽivě
Podivné způsoby, jak naši předkové určovali těhotenství: Ženské oči, pivo a cibule v hlavní roli
adbz
Kamenný dům z roku 1680 ukrývá nepředstavitelný luxus. Manželé si poradili i s nedostatkem světla a hrozící plísní