Zbavte se lupů jednou provždy i bez drahých šampónů. Sílu kypřícího prášku znaly už naše babičky

Vznik lupů je záležitostí, která netěší pravděpodobně nikoho z nás, a často se s tímto jevem také těžce bojuje. Přesto naštěstí existují účinné způsoby, které vás lupů zbaví.  

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Lupy patří mezi poměrně častou, a ne zrovna příjemnou záležitost, která dokáže protrápit řadu lidí obojího pohlaví i všech věkových kategorií. V podstatě se jedná o nahromaděné zbytky buněk a kůže v podobě drobných šupinek. Obecně se tyto šupinky nazývají také epitel, který by se dále dal popsat jako základní důsledek narušené rovnováhy vlasové pokožky, který je doprovázen také nepříjemným svěděním pokožky hlavy a dalšími přidruženými potížemi. Existují jednoduché a domácí způsoby, jak se lupů definitivně zbavit. Ty nejúčinnější prozradila odbornice Rachael Link, MS, RD.

Základ, který o lupech musíte vědět

Velmi důležitou a základní věcí, kterou pro správnou identifikaci lupů musíte vědět, je ta, co vlastě lupy jsou. Že se jedná o drobné bílé částečky, vám je nejspíše jasné, kde se ale berou a jak přesně vznikají však možná tuší jen málokdo. Abychom to tedy správně vysvětlili, jedná se především o drobné šupinky odumřelé kůže a starých buněk, které se na povrchu vaší hlavy tvoří zcela běžně. Ty se poté vzájemně spojují a jakýmsi způsobem slepují, až vzniká přesně ta věc, které se říká lupy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

To, zda budete mít lupy a v jaké podobě tedy neovlivňuje pouze časový interval obměny těchto kožních buněk, ale zejména množství mazu, které tato pokožka obsahuje. Čím více jej totiž máte, tím snadněji se tyto částečky budou spojovat a tím lepší budou celkové podmínky pro vznik lupů. Příčin jeho vzniku však může být více.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V první řadě se může jednat o přemnožené kvasinkové houby, které jsou pro člověka sice běžné, ve větším množství však začínají páchat nemalé škody. Dalším jevem, který tvorbu mazu a poté také lupů na povrchu hlavy způsobuje, může být stres, nesprávný jídelníček a životní styl, ale i zanedbaná osobní hygiena, nedůsledná péče o vlasy, a hormonální potíže. V každém případě tvorbě lupů nepomáhají ani parfemované a jinak chemicky upravované šampony a další vlasová kosmetika.

Základní druhy lupů

Když už tedy víme, co vznik lupů může způsobovat, bude ideální posvítit si také na jejich základní druhy, které bychom měli umět rozeznat. V podstatě se jedná o tyto dva.

  • Suché lupy – mají podobu drobných bělavých suchých šupinek, které jsou nejviditelnější v oblasti kolem vlasové linie. Tyto částečky ve většině případů neulpívají na vlasové pokožce, ale snadno se uvolňují a padají. Nejvíce patrné jsou tedy na tmavých vlasech, a ještě častěji na oblečení.
  • Mastné lupy – v případě mastného typu lupů se nejčastěji jedná o větší a výraznější částečky, které jsou spojené nadměrnou tvorbou mazu. Tyto lupy jsou často skutečně větší a spíše nažloutlé barvy a dobře ulpívají jak na vlasové pokožce, tak na samotných vlasech, na kterých se pomocí mazu drží.
  • Podrážděná a svědivá pokožka – ačkoliv se nejedná o samostatný druh lupů, jedná se o jev, který je v obou případech velmi častý a dá se považovat za doprovodný. Vlasová pokožka je tedy podrážděná a často svědivá a jejím škrábáním napomáháte k uvolňování a snadnému šíření lupů jak po vlasech a celé pokožce, tak i na oblečení a další místa.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Proč se lupů urychleně zbavit

Ačkoliv se nejedná o žádné závažné onemocnění, existuje hned několik důvodů, proč je dobré se lupů zbavit, a to urychleně. V první řadě, co se lupů týče, lze mluvit o nepříliš vzhledném „doplňku“, který náš celkový výzor příliš nepodpoří, ale spíše naopak. V druhé řadě jsou lupy pouze příznakem nespokojené pokožky hlavy, jejíž stav se v poklidu může zhoršit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud tedy nechcete hledět pouze na neestetickou stránku lupů, rozhodně byste se měli zaměřit na zdraví své pokožky a dopřát ji prvotřídní péči. Základem je tedy zjistit, co lupy a podráždění kůže způsobuje a poté se neprodleně pustit do odstranění tohoto problému a zajištění, že se již nebude opakovat a vracet.

Zbavte se lupů snadno, rychle a účinně

Pokud vás lupy a podrážděná pokožka hlavy trápí již delší dobu (v řádech týdnů či měsíců, nebo dokonce let), je na místě konzultovat tento problém se specializovaným lékařem, a tedy dermatologem. Ten provede patřičná vyšetření, sdělí vám příčinu této potíže a také navrhne její nejlepší řešení.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tím může být jak zcela základní krok, a to změna vlasové kosmetiky a šamponu pro běžné používání za kosmetiku kvalitní a šetrnou, ale také specifikovaná léčba či jiná alternativní možnost. Ta se však vždy dá podpořit správnou stravou a dostatkem vitamínů a živin (zejména vitamínu B a zinku, které podporují zdraví a přirozenou regeneraci vlasů a vlasové pokožky. Také však existuje několik základních tipů a rad, jak se lupů zbavit rychle, šetrně a v pohodlí domova.

Síla kypřícího prášku

Jedním z nejúčinnějších babských rad pro odstranění lupů, je použití kypřícího prášku. Ten totiž omezuje množení a aktivitu hub, které dráždí pokožku hlavy a následně podporují vznik lupů. Stačí tedy vzít špetku tohoto šikovného prášku, vmasírovat jej do navlhčených vlasů a následně opláchnout vlažnou čistou vodou (nikoliv však šamponem).

iZdroj fotografie: Depositphotos

Sůl nad zlato

Ne nadarmo se říká, že sůl je nad zlato. Tato základní surovina totiž nejenom že patří do každého pokrmu a téměř žádné jídlo se bez ní neobejde, ale dokáže být také značně nápomocná. Například také v případě problému s tvorbou lupů. Stačí ji tedy vetřít na suchou pokožku hlavy a vytvořené šupinky se po chvilce uvolní a začnou odpadávat. Následně stačí vlasy omýt šamponem a máte hotovo. Antibakteriální účinky soli navíc podrážděnou pokožku zklidní a zamezí svědivosti.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ústní voda nejen pro ústní dutinu

Podobně jako dokáže ústní voda zabránit šíření bakterií v ústní dutině, dokáže to také na pokožce hlavy. Konkrétně ničí kvasinky, které podporují tvorbu lupů. Na umyté vlasy tedy naneste ústní vodu s alkoholem a poté pouze použijte kondicionér. Vlasy nechte proschnout jako obvykle a máte hotovo. Pro dokonalý účinek zopakujte vícekrát.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kouzlo olivového oleje

Dalším účinným tipem, který vás zaručeně zbaví lupů, je také panenský olivový olej. Ten totiž pokožku řádně hydratuje, a ta tak nebude podrážděná a mazutvorná. Stačí nanést pouze 10 kapek, vmasírovat je do pokožky hlavy a nechat působit přes noc. Ránu hlavu opláchněte vlažnou vodou a šetrným šamponem a brzy uvidíte kýžený výsledek.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Trápí vás lupy? Dejte nám do komentáře vědět, jak se jich zbavujete vy.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Šimon Dvořák

Zobrazit další články