Už žádné oteklé oči po ránu. Vyvarujte se častým příčinám a při pohledu do zrcadla se budete cítit jako znovuzrození

Otoky pod očima jsou nepříjemným problémem jak z hlediska zdravotní stránky, tak i té vzhledové. Podívejte se, jak se jim bránit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Otoky pod očima jsou častým kosmetickým problémem, ke kterému ve většině případech není zapotřebí žádné léčby. Může se však také stát, že je tento problém způsob, kterým se nám naše tělo snaží oznámit, že je náš zdravotní stav v ohrožení. Je to zejména stáří, které způsobuje oslabení tkání kolem očí, což následně vede k přesunu tuku do dolních víček, uvedla  Ann Marie Griff, O.D. Podívejte se však i na další příčiny, které způsobují otoky pod očima. 

Konzumace příliš velkého množství soli

Příliš mnoho soli ve stravě neprospívá jak vašemu zdraví, tak ani vašemu vzhledu. Nadbytek těchto látek může totiž způsobit, že vaše tělo bude zadržovat vodu, což má za následek různé otoky v obličeji a na těle. A je to právě kůže kolem vašich očí, která je vystavena největšímu, riziku, protože je nejtenčí. Hodně soli v těle tak znamená otoky pod očima, ovšem v tomto případě si s nimi vaše tělo bez problému poradí. 

iZdroj fotografie: Pexels

Abyste se této vzhledové nepříjemnosti vyhnuli, omezte ve své každodenní stravě sůl. Ta se nachází zejména ve zpracovaných a balených potravinám, kde se používá pro dolazení chuti. Také se snažte pít hodně vody, abyste mohli ze svého těla vyplavovat sodík. Pomáhá však také konzumace potravin s vysokým obsahem draslíku, jako jsou například banány, jogurty, brambory a sušené ovoce.  

Častý pláč

Častý pláč způsobuje hromadění tekutiny kolem očí, což na krátkou dobu vyvolává viditelné otoky. Snažte se tedy příliš nestresovat, abyste se vyhnuli přebytečnému pláči a nemuseli tak řešit, jak vypadáte, než jdete ven. V tomto případě si tělo s otoky také poradí, ovšem pokud se problém objevuje častěji, je načase navštívit odbornou pomoc.  

Nedostatek spánku

Nedostatek spánku může způsobit jak pokleslá víčka, zarudlé oči a tmavé kruhy pod očima, tak i otoky pod očima. Pokud totiž nespíte tak, jak byste měli, oslabujete tím svaly kolem vašich očí, což vede k následnému nahromadění tekutiny v těchto místech. Otoky tohoto typu mohou trvat až 24 hodin, ovšem pokud spíte špatně pravidelně, některé příznaky se mohou stát trvalými. Většina dospělých potřebuje každou noc sedm až devět hodin spánku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nepříjemné alergie

Alergie mohou krom rýmy vést také k nahromadění tekutiny kolem očí, což může způsobit následné otoky. Reakce těla však mohou být různé, někdy budou oči oteklé, jindy zase zčervenají, budou svědět nebo budou slzet. Mezi nejčastější oční alergie patří alergie na:

  • pyl
  • prach
  • plísně
  • kouř
  • znečištění
  • srst
  • zvířecí srst
  • chemické látky
  • parfémy

Alergie jsou častou příčinou oteklých očí, protože jejich ochranné buňky vylučují imunitní bílkoviny zvané histamin, aby bojovaly proti alergenům. V důsledku toho jsou však oči citlivé a mnohdy i slzí. Pokud trpíte tímto problémem, snažte se co nejvíce vyhýbat alergenům a používejte umělé slzné kapky k výplachu očí. 

Časté kouření

Kouření cigaret nebo doutníků může kromě vašich plic podráždit také vaše oči. Pokud se totiž často nacházíte v blízkosti pasivního nebo dokonce třetího kouře, může se u vás objevit alergická reakce. Ta způsobí, že vaše oči budou slzet, což může v důsledku vyvolat pod nimi otok. Abyste se problému vyhnuli, přestaňte kouřit jakýkoli druh cigaret, vyhýbejte se pasivnímu kouření a pokud jste citliví na zbytky kouře, vyčistěte všechny povrchy v domácnosti nebo v autě poté, co tam někdo kouřil. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Oční infekce

Oční infekce může způsobit otok jak pod jedním, tak i pod oběma očima. Nejprve sice dochází k příznakům pouze na jedné straně obličeje, ale infekce se může rychle rozšířit i do druhé. Vyvarujte se v takovémto případě jakémukoliv dotýkání nebo tření postižené oblasti a raději se poraďte se svým lékařem o vhodné léčbě. Oční infekce obvykle odezní do týdne. 

Trápí vás otoky pod očima?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Robin Dostál

Zobrazit další články