Často přehlížené příznaky signalizující, že ledviny nefungují správně. Je potřeba jednat dříve, než bude příliš pozdě - JakZdravě.cz

Často přehlížené příznaky signalizující, že ledviny nefungují správně. Je potřeba jednat dříve, než bude příliš pozdě

Potíže s ledvinami se často odhalují pozdě i přes to, že jsou vážně poškozené. Proto je důležité dbát na jejich zdraví. Jak tedy poznáte, že jsou v ohrožení?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Život v tomto rušném světě je náročný a velmi často přehlížíme některé signály, které naše tělo vysílá a důsledky nereagování mohou být strašné. Ledviny se podílejí na vylučování tekutin, nečistot a nepotřebných látek. Také pomáhají udržovat krevní tlak i krvetvorbu a pokud přestanou fungovat, je to opravdu velký problém. Velkou nevýhodou ledvin je, že pokud nejsou v pořádku, nijak to nedávají najevo a problém se tak často přehlíží. 
Problémy se spánkem

Pokud vaše ledviny nefungují správně, znamená to, že nelze vylučovat toxiny z těla močí a zůstávají tak v krvi. Zvýšená hladina toxinů ztěžuje usínání. Proto, když nespíte dobře, existuje možnost snížené funkce ledvin. Lidé s chronickým onemocněním ledvin pravděpodobně trpí spánkovou apnoe. Spánková apnoe je porucha, která způsobuje jednu či více pauz dýchání během spánku. Tyto pauzy mohou trvat několik sekund až minut. 

Bolesti hlavy, únava a celková slabost

Zdravé a správně fungující ledviny přeměňují vitamin D pro udržení silných kostí a produkci hormonu erytropoetinu (EPO). Tento hormon hraje důležitou roli při produkci červených krvinek. Když ledviny nefungují správně, produkují méně EPO. Snížení počtu červených krvinek (obsahujících kyslík) vede k rychlé únavě svalů a mozku.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Suchá a svědící pokožka

Zdravé ledviny odvádějí obrovskou práci tím, že odstraňují přebytečné toxiny a přebytečnou tekutinu z krve. Pomáhají vytvářet červené krvinky a udržují potřebné množství minerálů v našem těle. Svědění a suchá kůže svědčí o neschopnosti ledvin udržovat správnou rovnováhu minerálů a živin, což může vést k onemocnění kostí a ledvin.

Kašel a kovová chuť v ústech

Při špatné funkci ledvin se toxiny hromadí v krvi a mění chuť jídla, přičemž zanechávají kovovou chuť v ústech. Zápach z úst je dalším znakem příliš mnoha toxinů v krvi. Navíc můžete úplně ztratit chuť k jídlu, což může vést k nezdravému úbytku hmotnosti. Nefunkční ledviny také znemožňují odvádět tekutiny z těla. Ty se poté mohou dostat do plic a zanechávají  za sebou nepříjemný kašel.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Otoky kotníků, nohou a paží

Jak již bylo zmíněno, ledviny, které nepracují správně, neodstraňují přebytečnou tekutinu z těla. To vede k retenci sodíku, která způsobuje otoky v kotnících, nohou a rukou. Otok v dolních částech těla může také signalizovat problémy se srdcem a játry. Užívání léků a snížení množství konzumované soli může otok zastavit. Pokud to nefunguje, musíte navštívit svého lékaře.

Zdroj: National Kidney Foundation

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Malý chlapec se během koncertu stal centrem dění. Svými tanečními kreacemi ukradl kapele veškerou pozornost
Události247
Revmatoidní artritida je zákeřná nemoc. Proč se pacienti bojí mluvit se svými lékaři a jaké to může mít následky? Podrobnosti vysvětlila předsedkyně Revma Ligy Müllerová
VědaŽivě
Posedlost celebritami snižuje inteligenci, uvádí studie. Lidé se slabostí pro své idoly brzdí výkon svého mozku
adbz
Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů