Nejlepší čistič střev na světě, ale jen málokdo si ho dnes pamatuje. Levný, přírodní a pro toxiny naprosto likvidační

Aktivní uhlí se užívá k léčbě akutních průjmů či intoxikací, kdy brání vstřebání jedovaté látky do organismu. Při těchto stavech je také vhodné kombinovat uhlí s projímadlem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Blahodárné účinky aktivního uhlí na trávení znali již ve starověkém Řecku. A možná právě při trávicích potížích jste byli jako děti nuceni sníst borůvkový kompot, nebo právě živočišné uhlí. Živočišné uhlí, jenž se využívalo v minulosti, bylo vyráběno spalováním zvířecích kostí. V dnešní době se však místo spalování kostí využívá uhlí vyrobené především z rostlinných materiálů. Nejčastěji se jedná o dřevo, uhlí, skořápky kokosových ořechů nebo bambus. Podle doktorky Maggie Ney může být aktivní uhlí při správném použití neocenitelným pomocníkem.

Získávání aktivního uhlí

Aktivní uhlí, jak jej známe dnes, se získává zuhelnatěním přírodních materiálů bez přístupu vzduchu. Právě díky tomuto procesu jsme schopni získat jemný prášek s nespočtem pórů, díky kterým je dosaženo maximální účinnosti pro náš organismus. Díky tomu, že na povrchu uhlí převažují záporně nabité funkční skupiny, dokáže na sebe vázat pozitivně nabité molekuly a absorbovat tak široké spektrum látek, včetně různých toxinů a nečistot.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Využití v lékařství

Aktivní uhlí se v lékařství používá především pro bezpečnou a účinnou léčbu otrav a předávkování léky. Právě pro tuto schopnost jej najdeme v pohotovostních centrech po celém světě. Kromě toho se používá ke snížení nadýmání a plynatosti, snížení hladiny cholesterolu, k bezpečné léčbě problémů se žlučníkem, a dokonce k prevenci kocoviny. V některých situacích může aktivní uhlí fungovat lépe než výplach žaludku.

První pomoc při otravě alkoholem

Aktivní uhlí alkohol sice přímo neadsorbuje, ale pomáhá rychle odstranit z těla další toxiny, které přispívají k otravě. Alkohol se totiž běžně nekonzumuje v jeho čisté formě, a tak obsahuje umělá sladidla a další chemické látky. Aktivní uhlí pomáhá léčit otravu odstraněním právě těchto toxinů.

Bělení zubů

Velmi populární se aktivní uhlí stalo pro svou schopnost bělení zubů. Uhlí je schopno absorbovat zubní plak a mikroskopické nečistoty, které se na zubech usazují a barví je do žluta. Zároveň je schopno vyrovnávat pH v ústech, čímž pomáhá předcházet kazům, zápachu z úst a onemocnění dásní. Aktivní uhlí vám tedy jistojistě pomůže k vysněnému zářivému úsměvu, ovšem ne bez rizika.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V poslední době se velmi rozmohla metoda čištění zubů s pomocí aktivního uhlí v jeho práškové formě a internet je plný článků a videí, které nabádají k používání této možná účinné, ale zároveň nebezpečné metody. Podle těchto rad je pro přirozené bělení zubů nutné ponořit kartáček do práškového aktivního uhlí a práškem si vyčistit zuby.

Odborníci však tuto metodu čistění zubů rozhodně nedoporučují. Černé uhlí může při nadměrném užívání či nesprávné manipulaci nenávratně poškodit zubní sklovinu, podráždit dásně, zvýšit citlivost zubů, způsobit záněty dásní či demineralizaci skloviny. Daleko šetrnějším způsobem, jak dosáhnout vysněného úsměvu, je použití zubní pasty, která černé uhlí obsahuje jako jednu ze složek.

Zdravé tělo i duch

Aktivní uhlí pomáhá udržovat zdravý trávicí trakt odstraněním toxinů, které způsobují alergické reakce, oxidační stres a špatnou funkci imunitního systému. Odstranění toxinů z organismu může pomoct snížit bolest kloubů, zvýšit duševní odolnost a dodat tělu energii. Aktivní uhlí může přispět v boji těla s pesticidy v potravinách, chemickými látkami v pitné vodě či plísněmi ve vzduchu. Všechny tyto environmentální faktory vytvářejí v našem těle toxickou zátěž.

Doporučená denní dávka

Při střevních potížích jako jsou průjmy, se doporučuje užívat 2 tablety 3–4× denně, tedy celkem 6–8 tablet denně. U dětí 2 tablety tablet 3× denně. Takto vysoké dávkování je nutné vzhledem k velkému povrchu střeva, které musí být pokryto, aby aktivní uhlí mělo dostatečný efekt. Naše tělo totiž uhlí neumí strávit a to trávicím traktem prochází v neměnné podobě. U domácích zvířat lze použít dávkování jako u dětí, popř. zmenšit podle velikosti zvířete.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Aktivní uhlí mohou užívat jak těhotné, tak i kojící ženy. Tablety můžete rozkousat a zapít vodou či nadrtit a rozmíchat ve vodě. Nejsou známy žádné nežádoucí účinky, pouze v případě předávkování může dojít ke vzniku zácpy. Pokud užíváte ještě jiné léky, je dobré vzít si je s minimálně dvouhodinovým odstupem od užití aktivního uhlí, neboť uhlí může snižovat vstřebávání látek ve střevě.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Zobrazit další články